Singurul jucător român remarcat de selecționerul Belgiei: ”A fost briliant”

• Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, duminică, 19:00, DGS 1

Florin Niță (36 de ani), unul dintre cei mai buni ”Tricolori” de pe teren, a fost providențial în fața atacanților de zeci de milioane de euro ai naționalei Belgiei.

Domenico Tedesco l-a descris într-un singur cuvânt pe Florin Niță: ”Briliant”

Domenico Tedesco (38 de ani), selecționerul Belgiei, a evidențiat jocul făcut de echipa sa și a recunoscut că meciul împotriva României nu a fost deloc ușor pentru naționala sa.

De asemenea, Tedesco s-a arătat impresionat de portarul Florin Niță, care a avut o evoluție apreciată în ciuda faptului că a primit două goluri.

După Kevin de Bruyne, care a fost notat cu 8.6 și a fost desemnat omul meciului, portarii Florin Niță și Koen Casteels au primit cele mari note de pe teren, 8.

Am făcut un pressing avansat, am încercat să recuperăm mingea sus. România este o echipă căreia îi place să controleze jocurile, nu e ușor să joci împotriva României, dar noi am stat bine din punct de vedere mental.

Este regretabil faptul că avem nevoie de atât de multe ocazii, chiar dacă uneori este vorba despre detalii, un ofsaid milimetric, un henț. Portarul în această seară a fost briliant”, a spus Domenico Tedesco la conferința de presă.