Sepsi – Rapid 3-1, ACUM, pe DGS 1. Covăsnenii s-au desprins pe tabelă

10.05.2024, 20:30

• Premier League: Tottenham – Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB – CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Sepsi Sfântu Gheorghe primește vizita celor de la Rapid București, într-un meci din cadrul etapei a 9-a din play-off-ul SuperLigii.

• Partida dintre cele două formații este ACUM, în direct pe Digi Sport 1. De asemenea, abonații RCS-RDS vor putea urmări partida pe aplicația Digi Sport și pe site-ul digisport.ro

Înaintea acestei partide, Sepsi și Rapid vin după două rezultate diferite înregistrate în campionat. Dacă covăsnenii au câștigat categoric, în deplasare, în fața Farului Constanța, scor 4-1, giuleștenii au ”cedat” pe terenul celor de la CFR Cluj, scor 2-3.

Însă, situația giuleștenilor din play-off este una dezastruoasă. Concret, ”alb-vișinii” au reușit să obțină doar un singur punct din cele 8 etape ”scurse” până acum din play-off, în urma remizei 2-2 cu FCSB (etapa a 6-a din play-off).

În prezent, cele două formații ocupă ultimele două poziții din play-off: Sepsi (locul 5, cu 31 de puncte) și Rapid (locul 6, cu 29 de puncte).

În meciul tur al play-off-ului dintre Rapid și Sepsi, disputat în Giulești, covăsnenii s-au impus cu 1-0, în urma golului reușit de Gabriel Debeljuh în prelungiri. În urma acestui rezultat, tehnicianul Cristiano Bergodi (59 de ani) a fost demis de pe banca tehnică a giuleștenilor.

De altfel, în cele 3 dueluri jucate în actuala stagiune între Sepsi și Rapid, giuleștenii nu au reușit să obțină nicio victorie: au fost două remize, scor 0-0, și victoria din play-off a lui Sepsi, scor 1-0.

Echipe probabile

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Ninaj, Dumitrescu – Rența, Kallaku, Alimi, K. Varga – Ștefănescu, Safranko, Matei

Rezerve: Moldovan, Gedo, Aganovic, R. Varga, Kecskes, Batzula, Debeljuh

Antrenor: Bernd Storck

Rapid: Ungureanu – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Emmers, Oaidă, Papeau – Krasniqi, Rrahmani, Petrila

Rezerve: Drăghia, Onea, Bădeascu, Hasani, Funsho, Cristea, Kait, Cîrjan, Burmaz, El Sawy

Antrenor: Bogdan Lobonț

Clasamentul play-off-ului SuperLigii

Clasamentul play-off-ului SuperLigii / Foto: Digi Sport

VIDEO Rezumat Rapid – Sepsi, scor 0-1

admin

Novak Djokovic s-a calificat în sferturi la Wimbledon! S-a definitivat tabloul sferturilor de finală la Grand Slam-ul londonez

Novak Djokovic s-a calificat în sferturi la Wimbledon! Novak Djokovic, la Wimbledon / Profimedia Images… Read More

40 de minute ago

Adrien Rabiot i-a ”înțepat” pe Antoine Griezmann și Kylian Mbappe, înainte de Spania – Franța

Champions League: Virtus - FCSB, marți, 22:00, DGS 1 Media: Digi Sport Special, miercuri, 00:00,… Read More