Scene dramatice: hoții înarmați au intrat în casă peste Roberto Baggio și familia sa. Legendarul fotbalist a ripostat

• Media: Digi Sport Special, vineri, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, vineri, 18:00, DGS 1

Roberto Baggio și familia sa, sechestrați în timpul meciului Spania – Italia 1-0

Baggio, în vârstă de 57 de ani, i-a înfruntat pe atacatori şi, după o luptă scurtă cu unul dintre ei, răufăcătorul l-a lovit la faţă cu vârful unei arme, provocându-i o rană adâncă.

Fostul internaţional şi membrii familiei sale au fost închişi apoi într-o cameră a a locuinţei lor din Altavilla Vicentina (Vicenza), scrie publicația Corriere della Sera, citată de Agerpres.

Jaful a început în jurul orei 22:00, ora locală (20:00 GMT), când Baggio şi familia sa urmăreau meciul Italia – Spania la televizor, moment în care cel puţin 5 persoane, toate înarmate, a pătruns în casă.

Hoţii au devastat toate camerele şi au sustras ceasuri, bijuterii şi bani, fără să poată fi stabilită deocamdată valoarea totală a jafului.

Când fotbalistul şi-a dat seama că hoţii au plecat, a spart uşa camerei, în care a petrecut aproximativ 40 de minute alături de familia sa, şi i-a sunat pe carabinieri, care au ajuns imediat la vilă şi au luat înregistrările camerelor de supraveghere pentru a le analiza.

Baggio şi membrii familiei sale au fost transportaţi la spital, unde fostului jucător i-au fost aplicate mai multe puncte de sutură la rana de la frunte. Restul familiei sale nu a suferit leziuni, fiind marcată însă de violenţa tâlharilor, conform aceleiaşi surse.

Alintat “Il Divino Codino” de suporterii italieni, Roberto Baggio a cucerit Balonul de Aur în 1993, an în care a câştigat Cupa UEFA cu Juventus Torino.

El a marcat 27 de goluri în 56 de meciuri disputate în tricoul selecţionatei Italiei, cu care a disputat finala Cupei Mondiale din 1994, pierdută la loviturile de departajare în faţa Braziliei.

Etichete: italia , spania , roberto baggio , spania-italia 1-0 , spania – italia euro 2024