S-a decis! Fotbalistul de 65.000.000€ a ales între Barcelona și Manchester City: ”Sper să fiu acolo!”

• MEDIA: Fotbal European, miercuri, 21:00, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, miercuri, 18:00, DGS 1

În sezonul trecut, acesta a evoluat în 42 de partide pentru Barcelona, perioadă în care a marcat patru goluri și a oferit cinci pase decisive.

Lusitanul se află în lotul Portugaliei pentru EURO 2024, acolo unde deja a bifat primele minute, în victoria cu Cehia, scor 2-1. Însă, la capătul turneului final din Germania urmează să se întoarcă la Manchester City, echipă cu care are contract până în vara anului 2027.

Joao Cancelo a declarat că vrea să rămână la Barcelona

Un nou transfer al lui Cancelo la Barcelona pare să se concretizeze, după ce conducerea echipei din Catalonia a declarat deja că face tot posibilul ca portughezul să rămână la echipă. Guardiola, de asemenea, a vorbit și el în legătură cu acest subiect.

• ”Vom vorbi cu Barcelona despre Cancelo, încercăm să găsim cea mai bună soluție. Dacă Joao vrea să rămână la Barcelona și cluburile se înțeleg în privința sumei de transfer, Cancelo va juca din nou pentru Barcelona. Ne preocupă acest aspect, este jucătorul nostru”, declara recent Pep Guardiola.

În cele din urmă, Joao Cancelo a reiterat dorința de a rămâne la vicecampioana Spaniei, imediat după victoria cu Portugalia.

”Chiar îmi place să joc la Barcelona. Sper că o să fiu aici și în sezonul următor”, a afirmat jucător de bandă în vârstă de 30 de ani.

• Cancelo a ajuns la Manchester City în august 2019, după ce formația de pe Etihad le-a plătit celor de la Juventus suma de 65 de milioane de euro.
  • În prezent, portughezul este cotat la 25 de milioane de euro de către site-ul de specialitate Transfermarkt.

Etichete: manchester city , barcelona , joao cancelo