S-a anunțat cel mai bun jucător al sezonului 2023/2024 din Premier League

• SuperLiga: CFRFarul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea CraiovaSepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

După ce Cole Palmer a fost desemnat cel mai bun tânăr jucător din campionat, pe site-ul oficial Premier League a fost publicat și câștigătorul la categoria care nu ține cont de vârstă.

Phil Foden, desemnat cel mai bun jucător al sezonului 2023/2024 în Premier League

Marele câștigător este Phil Foden, care la 23 de ani a fost piesă de bază în primul 11 al lui Manchester City, echipa care e favorită să câștige titlul a patra oară la rând.

Mijlocașul ofensiv a câștigat o cursă în care au mai fost angrenați Erling Haaland, Alexander Isak, Martin Odegaard, Cole Palmer, Declan Rice, Virgil van Dijk și Ollie Watkins.

Câștigătorul s-a ales prin combinarea voturilor exprimate de public cu cele ale unei comisii de experți.

Cifrele lui Phil Foden

34 de meciuri a jucat Foden pentru Manchester City în ediția actuală de Premier League, cu 17 goluri și 8 assisturi.

În clasamentul golgheterilor e pe locul 8, în timp ce la categoria assisturi e pe poziția a șaisprezecea.

Clasamentul Premier League înaintea ultimei etape / Foto: Flashscore.ro

Etichete: manchester city , martin odegaard , virgil van dijk , phil foden , erling haaland