Reacția lui Carlo Ancelotti, după ce Kylian Mbappe ”a spart gheața” în campionat

• Liga 2: Steaua – FCU Craiova, luni, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: U Cluj – Dinamo, luni, 21:30, DGS 1

”Galacticii” au obținut această victorie cu ajutorul super-starului Kylian Mbappe (25 de ani), care a marcat primele sale două goluri în campionatul Spaniei, chiar în fața propriilor fani (pe Santiago Bernabeu).

La primul gol, cel din minutul 67, Mbappe a fost servit excelent în careu de Fede Valverde și l-a executat din scurt pe portarul oaspeților Rui Silva. Francezul a realizat ”dubla” în minutul 75, când a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Vinicius Junior.

Astfel, Mbappe a bifat primele sale reușite din La Liga, după ce în precedentele trei etape nu izbutise să introducă mingea în plasă.

Carlo Ancelotti: ”Nu l-am pus niciodată sub presiune pe Kylian Mbappe”

La finalul partidei cu Betis, Carlo Ancelotti (65 de ani), antrenorul lui Real Madrid, a susținut că nu l-a pus sub presiune pe Mbappe să marcheze cât mai rapid primul gol pentru echipa sa în La Liga.

De asemenea, tehnicianul a salutat decizia lui Vinicius de a-l lăsa pe Mbappe să execute el lovitura de la 11 metri din minutul 75.

”(n.r. a fost Mbappe sub presiune să marcheze primul gol în La Liga?) Trebuie să îl întrebați pe el, nu l-am pus niciodată sub presiune. A făcut un meci bun și a avut ocazii. Cred că este important pentru el să înscrie, dar evaluăm mai mult munca colectivă.

Vini (n.r. Vinicius Junior) a fost foarte altruist pentru că a renunțat să bată el penalty-ul și că l-a lăsat pe Kylian. Ei au o relație bună cu Rodrygo”, a spus Ancelotti, potrivit Marca.

În afara celor două goluri marcate în poarta lui Betis, Kylian Mbappe și-a mai trecut în cont o reușită în tricoul ”los blancos”, în Supercupa Europei câștigată cu 2-0 în fața Atalantei

• 180 de milioane de euro este cota de piață a lui Mbappe, potrivit Transfermarkt
  • trei goluri  a marcat francezul, în 5 partide jucate pentru Real Madrid

VIDEO Rezumat Real Madrid – Betis, scor 2-0

Etichete: real madrid , carlo ancelotti , betis , kylian mbappe

Apariție spectaculoasă în Champions League! E văzut extrem de rar la meciuri de fotbal

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

Monaco – Barcelona 2-1, Atalanta – Arsenal 0-0, Atletico – Leipzig 1-1, Brest – Sturm Graz 2-1, ACUM, DGS 1, 2, 3&4

Denis Drăguș, huiduit de fanii lui Trabzonspor! Cum a reacționat atacantul român

Xavi vrea să revină la Barcelona

MERCATO 2024 | Toate transferurile verii sunt AICI. Anthony Martial a semnat

”Am crezut ca arbitrul e Bernardo Silva”. Ce l-a bulversat pe fotbalistul lui Manchester City în meciul cu Inter