„Putem reuşi ceva măreţ” Alex Băluţă, plin de încredere după Sparta Praga – FCSB 1-1: „Nici nu cred că se aşteptau”

Alex Băluţă este plin de încredere după Sparta Praga – FCSB 1-1. Campioana României a remizat în Cehia, în prima manşă a turului 3 preliminar UEFA Champions League.

Formaţia roş-albastră a deschis scorul prin Dawa, în minutul 61, dar a fost egalată de Olatunji, în minutul 78. FCSB a scăpat de o înfrângere în prelungiri, atunci când golul lui Karinen din minutul 90+3 a fost anulat.

Alex Băluţă, cel care a semnat una dintre cele mai mari ocazii ale meciului, a revenit la Praga, acolo unde a jucat pentru rivala lui Sparta, Slavia. În ciuda rezultatului de egalitate, Băluţă crede că jocul trebuie să le dea speranţe fotbaliştilor lui Elias Charalambous pentru returul de săptămâna viitoare:

„Mă aşteptam la un meci de luptă. E o echipă puternică, practică acest joc direct, bazat mult pe forţă. Cred că am avut ocazii mai mari decât ei, puteam să plecăm cu o victorie de aici. Ne-au surprins prin faze fixe, cornere, prin out-uri. Şi noi am arătat bine.

Noi am reuşit să stăm foarte bine în teren din punct de vedere tactic. Am făcut tot ce ne-au cerut Elias şi Pinti. Nu le-am dat multe oportunităţi, nici nu cred că se aşteptau. Aştept cu nerăbdare returul şi sper să ne calificăm.

Rapid – Oțelul Galați 0-0. Ocazie uriaşă ratată de gălăţeni! Duel „de foc” în Giuleşti

Min. 1: A început partida! Echipele de start: Rapid (4-2-3-1): Siegrist – Cr. Manea, Ignat,… Read More