PSG – Girona 1-0 | Gazzaniga, eroul Parisului. Gafa care i-a îngropat pe spanioli

• Champions League: AS Monaco – Barcelona, joi, 22:00, DGS 1

• Champions League: Atalanta – Arsenal, joi 22:00, DGS 2

Parizienii au primit un cadou neașteptat, când poate și cei mai înrăiți fani se gândeau că, până la urmă, și un egal e bun. A venit însă gafa lui Paulo Gazzaniga (32 de ani) și totul s-a decis într-o fracțiune de secundă. Argentinianul a fost hipnotizat de minge, iar aceasta s-a dus liniștită în plasa porții.

PSG – Girona 1-0 | Gazzaniga, înger și demon pentru spanioli

Prima repriză a partidei de pe ”Parc de Princes” a fost una în care ambele echipe au făcut risipă de energie, dar a lipsit concentrarea de la ultima pasă sau de la finalizare. Trupa lui Luis Enrique a părut că se află la cârma meciului, însă Ousmane Dembele nu a fost în zi de grație.

Nici Asensio nu a fost mai breaz și a avut parte și de o accidentare care l-a scos din schemă încă din minutul 39.

Repriza a doua a semănat destul de mult cu prima, însă parcă gazdele au început să pună presiune și pe poarta spaniolilor, nu doar pe careu. Rând pe rând, Dembele, Hakimi și-au încercat șansa, dar Gazzaniga a intervenit prompt.

Francezii au avut și o bară

De altfel, în minutul 57, argentinianul dintre buturile oaspeților s-a remarcat la șutul lui Dembele și a respins miraculos.

Presiunea a crescut, cu același Dembele la pupitru. În minutul 62, fotbalistul a șutat din interiorul careului, dar același Gazzaniga, atent, a respins balonul în bară.

Până la final, cei de la PSG au mai reclamat un penalty, la un presupus henț al lui Krejc, nevalidat de VAR și se părea că se va termina 0-0.

A venit însă faza din minutul 90 care a schimbat radical datele problemei. Gazzaniga, cel care apărase șuturi de la distanță, care plonjase prin careu, a comis o gafă inexplicabilă la o minge banală, care i-a trecut printre mâini și printre picioare.

VIDEO cu gafa lui Gazzaniga, din Psg – Girona 1-0

Echipele de start

• PSG: Safonov, Hakimi, Marwuinhos, Pacho, Nuno Mendes – Zaire Emery, Vitinha, Fabian Ruiz, Dembele, Asensio, Barcola

Rezerve: Mouquet, Tenas, Doue, Lee, Kolo Muani, Mayulu, Lucas Beraldo, Skriniar, Zague, Joao Neves

Antrenor: Luis Enrique

• Girona: Gazzaniga – Gutierrez, Krejci, David Lopez, Martinez – Van de Beek, Oriol Romeu, Martin – Bryan Gil, Stygankov – Stuani

Rezerve: Portu, Solis, Miovski, Orb, Alejando Frances, Juanpe, Danjuma, Asprilla, Abel Ruiz, Pau Lopez.

Antrenor: Michel Sanchez

Etichete: luis enrique , kylian mbappe , mbappe , paulo gazzaniga , psg-girona 1-0 video

Cât ghinion! A fost scos pe targă, la primul meci ca titular în Liga 1. Primul verdict al medicilor

Premier League: Man. United - Tottenham, duminică, 18:30, DGS 1 SuperLiga: Sepsi - FCSB, duminică,… Read More

România, pusă la respect de Ungaria! Probleme pentru naționala lui Florentin Pera înainte de EURO 2024

Osasuna – Barcelona 4-2. Catalanii au suferit prima înfrângere din acest sezon în campionat

Scandal în timpul meciului Rapid – Oțelul: ”Dacă nu ștergi, te bat”. Scene ”incredibile” în Giulești: ”Luați-l pe ăsta”

Juri Cisotti a dezvăluit rețeta succesului după Rapid – Oțelul 0-0! Cum reușește să fie integralist meci de meci

Mesajul lui Dorinel Munteanu pentru criticii săi, după ”episodul David Maftei”: ”Au schimbat macazul”