Programul de azi al sportivilor români la JO 2024: 5 finale într-o singură zi! Echipajul 8+1 s-a calificat în ultimul act

• Conference League: Universitatea Craiova – Maribor, joi, 20:00, DGS 1

• Conference League: Rijeka – Corvinul, joi, 21:00 DGS 1

La canotaj, România are reprezentanţi în patru finale pentru medalii: dublu vâsle feminin, dublu vâsle masculin, patru rame feminin şi patru rame masculin.

România s-a calificat în Finala A la opt plus unu masculin

Echipajul României s-a calificat în Finala A la opt plus unu masculin, joi, la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce s-a clasat pe locul al treilea în recalificări.

În componenţa Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci şi Adrian Munteanu, România s-a clasat pe locul al treilea, în 5 min 30 sec 00/100, în condiţiile în care primele patru echipaje au prins Finala A, Olanda (5:27.58), Germania (5:29.17) şi Australia (5:31.50), fiind celelalte trei.

Tricolorii au fost pe patru în primii 1.500 de metri ai cursei, dar au încheiat în forţă reuşind să încheie pe trei.

Singura medalie olimpică a României în această probă masculină a fost obţinută în 1992, la JO de la Barcelona.

Finala de la JO 2024 va avea loc în data de 3 august, la ora 12:10..

România a calificat nouă echipaje în Finalele A la JO de la Paris din cele douăsprezece pe care le-a avut: dublu vâsle feminin – categorie uşoară, dublu rame feminin, dublu rame masculin, patru rame masculin, dublu vâsle masculin, dublu vâsle feminin, patru rame feminin, opt plus unu feminin, opt plus unu masculin.

Mihai Chiruţă a ratat calificarea în Finala A la simplu vâsle

Canotorul Mihai Chiruţă a ratat calificarea în Finala A probei de simplu vâsle masculin, după ce s-a clasat doar al cincilea în a doua semifinală.

Chiruţă a fost cronometrat cu timpul de 6 min 52 sec 95/100, încheind la circa 12 secunde de ultimul sportiv care a prins Finala A.

Cel mai rapid din această semifinală, în care primii trei au obţinut biletele pentru Finala A, a fost germanul Oliver Zeidler (6:35.77), urmat de belarusul Evgheni Zalatîi (6:39.01) şi de campionul olimpic an titre, grecul Stefanos Ntouskos (6:40.78). Al patrulea a fost danezul Sverri Nielsen (6:43.95).

Pe 3 august sunt programate Finala A (11:30), Finala B (11:06), în care va evolua Chiruţă, şi Finala C (10:42).

JOI 1 AUGUST, programul românilor

Canotaj

11:00 simplu masculin – semifinale (A/B): Mihai Chiruţă

11:20 8+1 – recalificări: Mihăiţă Ţigănescu, Laurenţiu Danciu, Bogdan Băitoc, Constantin Adam, Marius Cozmiuc, Mugurel Semciuc, Florin Arteni, Florin Lehaci, Adrian Munteanu

12:18 dublu vâsle feminin – Finala A: Ancuţa Bodnar, Simona Radiş

12:30 dublu vâsle masculin – Finala A: Andrei Cornea, Marian Enache

12:50 patru rame feminin – Finala A: Adriana Adam, Maria Lehaci, Magdalena Rusu şi Amalia Bereş

13:10 patru rame masculin – Finala A: Ştefan Berariu, Sergiu Bejan, Andrei Mândrilă, Ciprian Tudosă

Gimnastică artistică

19:15 individual compus feminin – finala: Ana Maria Bărbosu, Amalia Ghigoarţă

Polo pe apă

20:30 România – Croaţia (Grupa A, masculin)

Yachting

16:35 Dinghy feminin: Ebru Bolat

Clasamentul pe medalii: România e pe 19

China este noul lider al clasamentului pe medalii la Jocurile Olimpice de la Paris, după întrecerile de miercuri, a cincea zi oficială de competiţii, în timp ce România se află pe 17, după aurul cucerit luni de înotătorul David Popovici la 200 m liber şi bronzul câştigat miercuri la 100 m liber, anunță Agerpres.

China are 9 medalii de aur, 7 de argint şi 3 de bronz, fiind urmată de Franţa (9-10-8) şi de Japonia (8-3-4), fostul lider, etc.

Etichete: canotaj , simona radiș , ancuța bodnar

Andrei Nicolescu ”a explodat”, după ce Oțelul a cerut penalty la hențul lui Cătălin Cîrjan

SuperLiga: Hermannstadt - CFR Cluj, sâmbătă, 18:30, DGS 1 SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30,… Read More

14 secunde ago

Declarația lui Selmani, după remiza cu Oțelul: “Ne-am amintit de partida din sezonul trecut, pierdută în ultimul minut”

17 secunde ago

CCA a anunțat arbitrul de la FCSB – Petrolul. “Piază rea” pentru “Găzari”

SuperLiga: Oțelul Galați - Dinamo, vineri, 21:00, DGS 1 SuperLiga: FCSB - Petrolul, sâmbătă, 21:30,… Read More

Oțelul Galați – Dinamo 1-1, ACUM, la Digi Sport 1. Moldovenii au egalat rapid

20.09.2024, 21:20 SuperLiga: Oțelul Galați - Dinamo, vineri, 21:00, DGS 1 SuperLiga: FCSB - Petrolul,… Read More

”Se poate bate Dinamo la titlu?” Răspunsul sincer al lui Giani Kiriță

Niță a luat 4 goluri, Stanciu a făcut spectacol! Ce a ieșit la meciul contra lui Toney, Mahrez și Firmino