Primul scandal de la EURO a izbucnit în grupa României! ”O mizerie”

• MEDIA: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:00, DGS 1

Confruntarea de la Frankfurt a oferit o serie de faze controversate de arbitraj. Prima, în minutul 10, la 3 minute de la momentul în care slovacii au deschis scorul. Belgienii au cerut un penalty pentru o minge jucată cu mâna în propriul careu de Ondrej Duda, dar arbitrul turc Halil Umut Meler a dat un fault în atac la Jeremy Doku.

Ondrej Duda și Jeremy Doku / Foto: Twitter@BenSchlammes

Scandal după Belgia – Slovacia 0-1

Alexandre Boucau, fost arbitru belgian, crede că Jeremy Doku nu a faultat și că Halil Umut Meler a dat fault în atac pentru a nu se complica.

Nu e nimic neregulamentar la ce face Doku. Arbitrul a fluierat la alibi. E mai ușor pentru tine, ca arbitru, să dai fault în atac decât penalty”, a spus Alexandre Boucau, citat de La Derniere Heure.

Fostul arbitru belgian putea fi acuzat de subiectivism, însă la a doua fază controversă, golul anulat al lui Romelu Lukaku în minutul 87 pentru un ofsaid la Lois Openda, a spus că decizia este corectă.

Mingea jucată cu mâna de Lois Openda / Foto: Twitter@BenSchlammes

Mâna este departe de corp. Și-a creat avantaj prin folosirea mâinii”, a transmis Alexandre Boucau.

Gary Lineker: ”O mizerie”

Fostul mare fotbalist Gary Lineker nu a fost, însă, de acord și a răbufnit pe internet.

O mizerie de decizie”, a scris Gary Lineker, despre golul anulat lui Romelu Lukaku.

Etichete: gary lineker , belgia slovacia , alexandre boucau , +