Presa din Ucraina a trecut la ostilități, după ce România și Slovacia s-au calificat “braț la braț” în optimi

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Selecționata lui Serghei Rebrov mai putea spera la calificarea de pe locul 3 dacă una dintre România sau Slovacia ar fi pierdut, dar acest lucru nu s-a întâmplat, spre frustrarea țării vecine.

Presa din Ucraina a răbufnit după egalul dintre România și Slovacia: “Așteptările au fost justificate”

S-a vorbit foarte mult înainte de meciul de la Frankfurt despre un posibil “blat” între România și Slovacia, deoarece remiza era suficientă pentru calificarea ambelor țări. Deși a fost o partidă cu un număr considerabil ocazii de ambele părți, presa ucraineană tot a suspectat ceva “putred”.

Jurnaliștii de la Sport au titrat “Împotriva Ucrainei. Slovacia și România au remizat”, apoi au continuat:

“După prima treime din a doua repriză, echipele au început să joace doar pentru a menține rezultatul. Și cu cât trecea mai mult timp, cu atât era mai evident că evenimentele principale au avut deja loc și că nu se va mai întâmpla nimic notabil pe teren.

Așteptările au fost justificate – scorul final a fost o remiză, 1-1. Rezultat care le-a convenit atât românilor, cât și slovacilor. Dar din cauza căruia ucrainenii au avut de pierdut, iar acum suntem forțați să ne luăm la revedere de la EURO 2024″.

Alte titluri din presa din Ucraina au fost:

• Champion: “Slovacia și România au semnat un tratat de pace la EURO 2024”
  • RBC: “Slovacia a remizat confortabil cu România”
  • Sport24TV: “Remiză prezisă: România și Slovacia au îngropat Ucraina la EURO 2024”
  • NV: “Rezultat ‘surprinzător’. România și Slovacia au jucat la remiză și s-au calificat în optimi”

Statisticile meciului Slovacia – România 1-1