Presa din Olanda nu l-a menajat pe Ronald Koeman, înaintea meciului cu România

• Media: Fotbal Club, duminică, 17:30, DGS 1

• Fotbal: FCSB, drumul spre titlu, duminică, 19:00, DGS 1

Meciul România – Olanda poate fi urmărit marți, de la ora 19:00, în format LIVE TEXT, pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de abonații Digi România.

Presa din Olanda, despre decizia lui Ronald Koeman: ”Nu va fi o prioritate pentru el”

Ronald Koeman nu s-a prezentat la conferința de presă programată vineri, ci au fost trimiși jucătorii Virgil van Dijk și Nathan Ake. Acest lucru a fost ”taxat” de presa batavă.

Având în vedere că, a doua zi (n.r. după eșecul cu Austria), se punea accentul pe meciul din optimile de finală cu România, nu a trebuit să răspundă pentru gafa din ultimul meci din grupă.

Koeman stă ascuns ca un adevărat lider de trupe. Până luni, selecționerul se va ascunde de toată lumea la hotel. Abia la 6 zile după meciul cu Austria va fi obligat de UEFA să susțină o conferință de presă la Munchen.

Dar atunci toată atenția va fi pe meciul din optimi cu România. Nu va fi o prioritate pentru el să răspundă pentru greșelile de la meciul cu Austria. Selecționerul nu e obligat să dezvăluie nimic la conferințele UEFA. Regula impusă de o întrebare pe persoană asigură asta.

Pentru Koeman va fi floare la urecehe. Va naviga fără efort pe lângă una sau două întrebări mai dificile, apoi se va putea relaxa când presa din străinătate îl va chestiona despre mâncarea preferată și culoarea favorită”, au notat cei de la telegraaf.nl.

România, meci cu Olanda în optimile de la EURO 2024

Meciul României cu Olanda se va disputa pe stadionul din Munchen, unde prima noastră reprezentativă și-a început parcursul de la EURO 2024, cu marea victorie cu Ucraina, 3-0.

După rezultatele Portugaliei și Turciei, România are un adversar mai greu în optimi, însă altfel stau lucrurile dacă va reuși să se califice în sferturi.

O victorie cu Olanda aduce o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia.