Portugalia – Irlanda 3-0. Cristiano Ronaldo a făcut show înainte de EURO / Moldova – Ucraina 0-4

• Fotbal: Eibar – Oviedo, miercuri, 22:00, DGS 2

• MEDIA: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1

Digi Sport v-a delectat cu cele mai tari amicale. Meciurile Moldova – Ucraina și Portugalia – Irlanda au putut fi văzute ÎN DIRECT, pe Digi Sport 1, iar abonații Digi România au avut ocazia de a urmări partidele și pe site-ul digisport.ro, dar și în Aplicația Digi Sport.

Portugalia – Irlanda 3-0. Cristiano Ronaldo, în mare formă înainte de EURO

Final de meci. Portugalia s-a impus categoric, scor 3-0, în fața Irlandei, în ultimul meci de pregătire înainte de EURO 2024. Joao Felix a fost cel care a deblocat tabela în prima repriză, însă Cristiano Ronaldo a marcat de două ori în repriza secundă și a ridicat întreg stadionul în picioare.

Min 59: Goool Portugalia! Cristiano Ronaldo a reușit ”dubla”, din pasa lui Diogo Jota.

Min. 50: Goool Portugalia! Cristiano Ronaldo a majorat avantajul Portugaliei, în urma unui șut la vinclu, cu piciorul stâng.

Pauză. Portugalia a intrat cu avantaj minim la cabine, după reușita semnată de Joao Felix.

Min. 22: Ocazie Portugalia! Ronaldo a șutat din lovitura liberă, de la mare distanță, dar mingea a izbit bara laterală.

Min. 18: Goool Portugalia! Joao Felix a deschis scorul printr-un șut de excepție la colțul lung.

UPDATE. A început meciul de pregătire dintre Portugalia și Irlanda.

Echipele de start:

Portugalia (5-3-2): Diogo Costa – Dalot, Antonio Silva, Pepe, Inacio, Cancelo – Bruno Fernandes, Joao Neves, Leao – Joao Felix, Ronaldo

Irlanda (3-4-3): Kelleher – O’Shea, O’Brien, Scales – Coleman, Smallbone, Cullen, Brady – Parrott, Idah, Szmodics

Portugalia este cotată cu a cincea șansă la câștigarea Campionatului European. Portughezii se prezintă și în acest an cu o națională foarte puternică. Lusitanii au la dispoziție jucători care activează în cele mai tari campionate, plus Cristiano Rolando, care a rămas un golgheter pus-sânge și după plecarea în Arabia Saudită.

Lusitanii au avut o campanie de calificare la superlativ. Trupa lui Roberto Martinez a terminat grupa din preliminarii cu procentaj 100%: 30 de puncte din 10 meciuri, o medie de 3,6 goluri marcate pe meci și doar 2 goluri primite.

• Portugalia face parte din Grupa F, la EURO 2024, alături de Turcia, Cehia și Georgia.

De partea cealaltă, Irlanda este într-o perioadă de căutări, de reconstrucție, după ce a ratat prezența la EURO 2024.

Moldova – Ucraina 0-4. Ucrainenii au făcut spectacol

Final de meci. Ucraina s-a impus categoric, scor 4-0, în ultimul meci de pregătire înainte de EURO 2024. Pentru naționala lui Serghei Rebrov urmează meciul cu România.

Min. 54: Goool Ucraina! Sudakov a dus scorul la 4-0, iar naționala lui Serghei Rebrov face spectacol.

Min. 49: Goool Ucraina! Intrat pe teren în repriza secundă, Dovbyk a avut nevoie doar de patru minute pentru a-și trece numele pe tabelă.

A început repriza secundă.

Pauză. Ucraina a intrat la cabine cu avantaj pe tabelă, scor 2-0.

Min. 43: Goool Ucraina! Cu doar câteva minute înainte de pauză, Tsygankov a dus scorul la 2-0 pentru Ucraina, la capătul unei faze de excepție.

Min. 2: Gool Ucraina! După o eroare în defensiva Moldovei, Yaremchuk l-a ”executat” pe Răilean, iar meciul începe, practic, de la scorul de 1-0.

UPDATE. A început meciul de pregătire dintre Moldova și Ucraina.

Moldova (5-2-3): Răilean – Cojocaru, Crăciun, Baboglo, Posmac, Reabciuk – Rață, Ioniță – Motpan, Nicolaescu, Damașcan

Ucraina (4-4-2): Lunin – Konoplya, Zabarnyi, Matviienko, Mykolenko – Tsygankov, Shaparenko, Stepanenko, Mudryk – Sudakov, Yaremchuk

Ultimul meci amical al Ucrainei, înainte de EURO 2024, este cel în compania Moldovei. Mudryk & Co. își vor testa forțele cu moldovenii, pentru a putea creiona ”unsprezecele” de start, în vederea meciului cu România, de pe 17 iunie.

• Ucraina face parte din Grupa E, la EURO 2024, alături de Belgia, România și Slovacia.

Pentru acest amical, selecționerul Serghei Rebrov ar putea folosi ocazia pentru a testa noi tactici si a oferi minute de joc, unor jucatori mai putin utilizati, in meciurile oficiale. În plus, meciul împotriva Moldovei oferă șansa de a evalua capacitatea echipei de a se adapta în fața diferitelor stiluri de joc și de a-și îmbunătăți punctele slabe.

Ce meciuri amicale mai puteți urmări pe programele Digi Sport, marți, 11 iunie:

• AzerbaijanKazakhstan 3-2
  • LituaniaEstonia, LIVE VIDEO, 19:00, Digi Sport 3
  • Irlanda de NordAndorra, LIVE VIDEO, 21:45, Digi Sport 2

Etichete: meciuri amicale , portugalia – irlanda , amicale euro 2024 , moldova – ucraina

Anunțul venit din Italia despre Edi Iordănescu: ”E gata să plece și să câștige bani”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Contractul… Read More

Dennis Man a spus ”Da”: salariu de două milioane de euro pe an! Urmează anunțul oficial

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Portarul… Read More

Conor McGregor nu s-a putut abține, după ce Cristiano Ronaldo a plâns pe teren la Portugalia – Slovacia

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 După… Read More

După ce a fost eliminată de la Wimbledon, românca a făcut un anunț surprinzător: ”Nu am ce să mai pregătesc”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Ruse… Read More

”Câștigul” echipei naționale a României, după eliminarea de la EURO 2024

Spaniolii nu au stat pe gânduri, după ce au văzut ce au făcut românii prezenți la partida cu Olanda