Portugalia – Franța, 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro. ECHIPELE

• Media: Liga Digi Sport, vineri, 17:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 20:55, DGS 1

Ziua ia startul cu disputa dintre Spania și Germania și continuă cu un meci la fel de tare, Portugalia – Franța, de la ora 22:00, pe Volksparkstadion din Hamburg.

Partida dintre Portugalia și Franța va putea fi urmărită în format LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro.

Portugalia – Franța, 22:00, LIVE TEXT pe digisport.ro. Se anunță un duel extrem de echilibrat

Echipele de start de la meciul Portugalia – Franța / Foto. Sofa Score

Echipele de start

Portugalia (4-3-3): Diogo Costa – Cancelo, Rúben Dias, Pepe, Nuno Mendes – Palhinha, Vitinha, Bruno Fernandes – Rafael Leão, Ronaldo, Bernardo Silva

Rezerve: Conceicao, Dalot, Inacio, Jota, Felix, Neto, Neves J., Neves R., Nunes, Patricio, Pereira, Ramos, Sa, Semedo, Silva

Selecționer: Roberto Martinez

France (4-3-1-2): Maignan – Koundé, Saliba, Upamecano, Hernández – Kanté, Tchouameni, Camavinga – Griezmann – Muani, Mbappe

Rezerve: Areola, Barcola, Clauss, Coman, Dembele, Fofana, Giroud, Konate, Mendy, Pavard, Samba, Thuram, Zaire-Emery

Selecționer: Didier Deschamps

• Franța nu se va putea baza pe Adrien Rabiot, care este suspendat pentru această partidă

Portugalia și Franța au unele dintre cele mai valoroase loturi de la turneul final, însă niciuna dintre cele două naționale nu a reușit să convingă până în faza sferturilor de finală.

Franța nu a marcat niciun gol din acțiune, însă a terminat grupa locul doi, în spatele Austriei, și a ajuns în sferturi după ce Jan Vertonghen a deviat în propria poartă șutul expediat de Randal Kolo Muani.

De partea cealaltă, Portugalia și-a câștigat grupa, însă locul în sferturi l-a obținut la capătul unui meci de-a dreptul dramatic, cu Slovenia. Ronaldo a ratat un penalty în minutul 105 al partidei, iar Sesko putea da lovitura aproape de finalul partidei.

În cele din urmă, meciul a ajuns la loviturile de departajare, acolo unde Diogo Costa a făcut spectacol și a parat execuțiile lui Ilicic, Balkovec și Verbic. Pentru lusitani au punctat Ronaldo, Bruno Fernandes și Bernardo Silva.

Ultima oară, Portugalia și Franța s-au întâlnit în grupe la Campionatul European disputat în 2021, atunci când au remizat, scor 2-2, după ce CR7 și Karim Benzema au marcat câte o dublă.

• Cele două au jucat și finala EURO din 2016, disputată la Paris, însă adjudecată de portughezi, în urma unui gol înscris de Eder în prelungiri.

Câștigătoarea acestui duel va avea parte de un noul duel de ”foc” în semifinale, contra învingătoarei dintre Spania și Germania.

Etichete: franta , portugalia , portugalia franta , euro 2024 , sferturi euro 2024

Rodri, mesaj direct pentru Didier Deschamps: ”Nu am încredere în ceea ce spun francezii!”

Champions League: Virtus - FCSB, marți, 22:00, DGS 1 Media: Digi Sport Special, miercuri, 00:00,… Read More

Gigi Becali a făcut anunțul despre Louis Munteanu! ”Știți câți bani mi-a cerut?”