P. Țig – K. V. Deichmann, ACUM DGS2 / Miriam Bulgaru va juca în finală după 3-6, 6-3, 6-2 cu Gorgodze

• SuperLiga: FC BuzăuOțelul, sâmbătă, 18:45, DGS 1

• SuperLiga: PetrolulFarul, sâmbătă, 21:30, DGS 1

Spre bucuria noastră, România are două jucătoare calificate în această fază a competiției dotate cu premii totale de 115.000 euro.

Primul meci al zilei a fost cel dintre Miriam Bulgaru (25 de ani, 202 WTA) și georgianca Ekaterine Gorgodze (32 de ani, 426 WTA). Românca s-a impus în 3 seturi.

Bulgaru, al cărei loc cel mai bun în clasamentul WTA a fost 183, se află și ea într-un sezon pozitiv. În 2024, statistica victorii înfrângeri este 19 – 25, dar în acest sezon a câștigat 117.00 dolari din totalul câștigurilor sale care se ridică undeva la 300.000 de dolari.

Patricia Țig (30 de ani, 300 WTA), reprezentanta României în cea de-a doua semifinală de la WTA Țiriac Fondation Trophy, o va întâlni pe olandeza de 30 de ani clasată pe locul 199 WTA, care cel mai sus a fost pe 153.

Patricia, în schimb, a ajuns la un moment dat pe locul 56, o dovadă în plus că victoria sa împotriva Irinei Begu, una dintre favoritele de la turneu, a 3-a, nu a fost întâmplătoare.

Patricia Țig – Kathinka Von Deichmann, ACUM pe Digi Sport 2

UPDATE 16:12 – Patricia Țig – Kathinka Von Deichmann 2-6.  Primul set este adjudecat de jucătoarea din Liechtenstein.

UPDATE 15:31 – Patricia Țig – Kathinka Von Deichmann 0-0. Începe meciul.

Miriam Bulgaru – Ekaterine Gorgodze, 3-6, 6-3, 6-2

FINAL DE MECI

UPDATE 15:15 – Miriam Bulgaru – Ekaterine Gorgodze 3-6, 6-3, 6-2. Bulgaru s-a impus în cel de-al treilea set și a câștigat meciul, implicit și-a asigurat prezența în finală.

UPDATE 14:25 – Miriam Bulgaru – Ekaterine Gorgodze 3-6, 6-3. Românca se impune în cel de-al doilea set și duce meciul în setul decisiv.

UPDATE 13:37 – Miriam Bulgaru – Ekaterine Gorgodze 3-6. Jucătoarea din Georgia și-a adjudecat primul set.

UPDATE 13:30 – Miriam Bulgaru – Ekaterine Gorgodze 3-4. Meciul a fost reluat.

UPDATE 12:44 – Arbitrii au decis întreruperea meciului din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

UPDATE 12:08 – Miriam Bulgaru – Ekaterine Gorgodze 0-0. Începe meciul.

Etichete: patricia tig , miriam bulgaru , wta 125 bucuresti , semifinale tiriac fondation trophy

3,5 milioane de euro – transferul lui Ianis Hagi

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

26 de minute ago

Schimbare radicală la Real Madrid: “Antrenorul ne-a dat libertate să alegem”

Anunțul făcut de FRF, după ce biletele pentru meciul cu Cipru s-au epuizat în doar 75 de minute

FIFA a actualizat clasamentul mondial! Pe ce loc e România, după victoriile din Liga Națiunilor

Ce se întâmplă cu Iacob, jucătorul ”dat dispărut de la Rapid”

Brugge – Dortmund 0-3. Nemții s-au distrat și au câștigat în prima etapă din Champions League