„Nu ne demoralizăm!” Radu Drăguşin, mesaj de luptă după Belgia – România 2-0: „Avem cele mai mari şanse să ne calificăm”

Radu Drăguşin, mesaj de luptă după Belgia – România 2-0

Radu Drăguşin, în timpul meciului cu Belgia / Profimediaimages

Radu Drăguşin a transmis un mesaj de luptă după meciul Belgia – România, scor 2-0, din Grupa E de la EURO 2024. Fundaşul central al lui Edi Iordănescu anunţă că obiectivul rămâne acelaşi, calificarea în optimile de finală.

Tricolorii au ratat o şansă de îşi asigura matematic accederea în fazele eliminatorii. Au cedat împotriva Belgiei la Koln, dar rămân pe primul loc în grupă. Drăguşin nu îşi face griji şi asigură că eşecul nu îl va demoraliza.

Am întâlnit un adversar de calibrul cel mai înalt, ştiam că au jucători de valoare. Nu ştiu ce ne-a lipsit. Am reuşit în a doua parte a jocului să şi ţinem mingea, dar nu am dat gol şi asta a contat. Ei au fructificat mai bine ocaziile lor.

E foarte greu să începem meciul aşa. În trecut am păţit la fel şi cu Israel şi am întors scorul. Nu cred că ne va demoraliza acest meci, suntem pe primul loc şi luptăm până la final.

Nu ştiu, cred dă azi diferenţa s-a făcut în ultima treime. Noi fundaşii puteam să dăm mai multă încredere. Cu Slovacia vom demonstra că merităm să mergem mai departe. Nu ne demoralizăm deloc, avem un obiectiv care este foarte realizabil şi vom încerca să facem. Dacă dădeam măcar un gol, la 1-1 vorbeam de un alt meci.

Reclamă 4

Asta e, mergem înainte, e un meci. Suntem pe primul loc şi avem cele mai mari şanse să ne calificăm mai departe„, a declarat Radu Drăguşin la Pro TV.

Cum arată clasamentul în Grupa E:

1. România – 3 puncte (golaveraj 3-2)
2. Belgia – 3 puncte (golaveraj 2-1)
3. Slovacia – 3 puncte (golaveraj 2-2)
4. Ucraina – 3 puncte (golaveraj 2-4)

Naţionala României este sigură de calificare cu o victorie împotriva Slovaciei. Are şanse să ajungă în optimile de finală chiar şi cu o înfrângere. Toate calculele sunt AICI.

Notele obținute de jucătorii României, după 0-2 cu Belgia

Iată notele obținute de jucătorii României, după 0-2 cu Belgia! Tricolorii nu au reușit să obțină niciun punct de la partida cu vedetele lui Domenico Tedesco, iar specialiștii au venit cu verdictul, despre prestația acestora.

Specialiștii de la sofascore.ro au analizat prestația tricolorilor din înfrângerea cu Belgia.

În opinia acestora, cel mai bun jucător din echipa lui Edi Iordănescu a fost Florin Niță, care a avut o serie de parade extraordinare în fața atacului „stelar” al belgienilor. Portarul echipei naționale a fost notat cu 8.0. „Eroul” din poarta echipei naționale a avut a doua cea mai mare notă din teren, fiind depășit doar de Kevin de Bruyne, care a fost notat cu 8,6 de către specialiști.

Cel mai slab tricolor a fost Denis Alibec, intrat pe teren în minutul 81, care a primit nota de 6,2.

Iată toate notele obținute de jucătorii echipei naționale, în partida cu Belgia:

11. Denis Drăguș – 6,4

+ Ianis Hagi (intrat pe teren în minutul 68) – 6,5; Darius Olaru (intrat pe teren în minutul 68) – 6,5; Denis Alibec (intrat pe teren în minutul 81) – 6,2.

România a fost învinsă de Belgia la Euro 2024

Reprezentativa României a fost învinsă, sâmbătă, cu scorul de 2-0, de selecţionata Belgiei, într-un meci disputat la Koln, în etapa a doua a grupei E de la Euro 2024. Ca urmare a acestui rezultat, calificarea în optimile de finală se va decide în ultima etapă a grupelor. România este lider în clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe au câte trei puncte.

Meciul de la Koln a început cu belgienii în atac şi, în minutul 2, tabela s-a modificat. Lukaku i-a pasat lui Youri Tielemans, iar acesta a înscris cu un şut din afara careuului. Tricolorii au replicat în minutul 5, când Radu Drăguşin a trimis cu capul, la un corner, iar portarul Casteels a scos de sub bară. Niţă a respins în corner un şut al lui Lukebakio, în minutul 18, pentru ca portarul nostru să respingă şi execuţia din 7 metri a lui Doku. Man a şutat la poartă în minutul 37, dar Casteels a reţinut.

Tot Casteels a ieşit în minutul 39 în faţa lui Drăguş şi a prins balonul, iar la pauză belgienii au intrat cu avantaj de un gol. La reluare, Man şi Mihăilă au încercat poarta lui Casteels, în minutele 48 şi 49, dar fără succes. De Bruyne a trimis şi el pe lângă poartă în minutul 52, iar în minutul 56 şutul aceluiaşi De Bruyne a fost reţinut de Niţă. Răzvan Marin i-a pasat lui Raţiu, în careul belgian, dar Vertonghen i-a suflat mingea românului, în minutul 59. După numai cinci minute Lukaku a primit şi a scăpat singur înscriind cu un şut la colţul scurt, dar golul atacantului belgian a fost anulat pentru o poziţie de ofsaid.

Lukaku a ajuns la al treilea gol anulat în două meciuri disputate la Euro 2024, iar în minutul 66 tot el a şutat din careu, însă Niţă a respins. Man s-a aflat în faţa golului, în minutul 68, dar a ezitat şi Casteels a intervenit. Belgienii au înscris al doilea gol în minutul 80, prin De Bruyne, iar tricolorii au ratat prin Alibec, care a trimis spre poartă, dar Castagne a salvat. Niţă s-a mai remarcat odată, la şutul lui Lukaku din minutul 89 şi meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru Belgia.

În grupa E toate echipele au câte trei puncte, iar România conduce, cu golaveraj 3-2. Ultima etapă a grupelor a devenit astfel decisivă. România are nevoie de victorie sau de egal cu Slovacia, partidă care se va disputa miercuri, la Frankfurt.

BELGIA: Casteels – Castagne, Faes, Vertonghen – Doku (Carrasco 72), Tielemans (Mangala 72), Onana, Theate (Debast 77) – De Bruyne, Lukaku, Lukebakio (Trossard 56). SELECŢIONER: Domenico Tedesco

ROMÂNIA: Niţă – Raţiu (Sorescu 90), Drăguşin, A. Burcă, Bancu – M. Marin (Olaru 68) – Man, M. Marin, Stanciu, Mihăilă (I. Hagi 68) – Drăguş (Alibec 81). SELECŢIONER: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: Lukebakio 35 / Bancu 59, M. Marin 65

Arbitri: Szymon Marciniak – Tomasz Listkiewicz, Adam Kupsik (toţi din Polonia) – Donatas Rumsas (Lituania)