Novak Djokovic, calificare fabuloasă în sferturile de la Roland Garros! Meci maraton câştigat de liderul ATP

„Victoria e a voastră, cum s-a întâmplat şi în turul precedent. La ultimul meci, am fost condus cu 2-1 la seturi de Musetti, la 2-2 în setul patru, mi-aţi oferit atât de multă energie, m-aţi susţinut, asta s-a întâmplat şi azi.

Am fost la câteva puncte să pierd meciul, îl felicit pe Francesco pentru ceea ce a jucat. Merită aplauze. Nu ştiu cum am reuşit să câştig azi, dar e victoria voastră”, a declarat Novak Djokovic, conform eurosport.ro.

Novak Djokovic a egalat recordul lui Roger Federer, după victoria din turul trei de la Roland Garros

Novak Djokovic a egalat recordul lui Roger Federer după succesul dramatic de la Roland Garros. Numărul 1 ATP s-a calificat în optimile de finală de la Paris, după o victorie fabuloasă în faţa lui Lorenzo Musetti.

După ce a câştigat primul set cu 7-5, Musetti a reveni şi a reuşit să îşi treacă în cont următoarele două seturi. În ciuda orei târzii şi a faptului că era condus, Novak Djokovic a găsit energia necesară pentru a face două seturi de excepţie şi de a închide partida, după ce a luat seturile 4 şi 5 cu 6-3 şi 6-0.

După acest succes, care a intrat în istoria turneului de la Roland Garros, pentru cel mai târziu sfârşit de meci din istoria turneului (recordul era deţinut de meciul dintre Rafael Nadal şi Jannik Sinner din 2020, care s-a încheiat la ora 01:26), Novak Djokovic l-a egalat pe marele Roger Federer.

Cei doi mari jucători au fost la egalitate în acest moment în ceea ce priveşte cele mai multe victorii în turneele de Grand Slam, 369. Astfel, în optimile de finală, sârbul a profitat de şansa de a doborî un nou record.

Florin Niță, ”premiat” după evoluția României la EURO 2024. ”Numărul 1”

Media: Digi Sport Special, duminică, 19:00, DGS 1 Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1… Read More

Gestul făcut de Toni Kroos la 24 de ore după eliminarea Germaniei de la EURO 2024

A ajuns în semifinale la EURO, iar Liverpool e gata să plătească 80.000.000€ pentru el

MOTO GP | MP al Germaniei, de la 15:00 pe Digi Sport 1: peste 120.000 de fani sunt prezenți

”Clasă, caracter şi multă experienţă”. Inter a rezolvat primul transfer al verii

Rolul uriaş avut de Gică Hagi la EURO 2024. Dezvăluirea din interiorul vestiarului naţionalei României

Rolul uriaş avut de Gică Hagi la EURO 2024 Gică Hagi, într-o conferinţă de presă… Read More