Nemții se tem că între România și Slovacia va exista un ”pact de neagresiune”

• Media: Liga Digi Sport, miercuri, 15:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 21:00, DGS 1

Rezultatul de egalitate ar face ca ambele echipe să meargă mai departe în competiție, motiv pentru care în presa internațională duelul Slovacia – România a fost denumit în dese rânduri ”blatul perfect”.

Presa germană, despre Slovacia – România: ”Un al doilea Gijon”

Jurnaliștii din Germania nu exclud posibilitatea ca la meciul dintre slovaci și români să se producă o ”remiză de salon”. Nemții au minte un episod mai puțin plăcut, când la Cupa Mondială din 1982, Germania a învins-o cu scorul de 1-0 pe Austria, fix rezultatul de care cele două echipe aveau nevoie, pentru a se califica mai departe în competiție, în dauna Algeriei.

O repetiție a rușinii de la Gijon (n.r. aluzie la Germania – Austria 1-0, din 1982) amenință meciul. Vor face România și Slovacia un pact de neagresiune?

Rușine și scandal global. Când sunt suspiciuni legate de aranjamente în fotbal există proteste vehemente. Miercuri, în duelul altfel nespectaculos dintre Slovacia și România, de la Frankfurt, un al doilea Gijon este teoretic posibil.

Un egal ar fi de ajuns pentru ambele echipe pentru a merge în optimi. Totuși, echipele susțin în unanimitate că nu vor exista scene similare cu pactul de neagresiune văzut la Cupa Mondială din 1982.

La acel moment, în orașul spaniol Gijon, Germania și Austria s-au calificat în dauna Algeriei după o victorie cu 1-0 a nemților. Acel meci a intrat în istorie drept ‘rușinea de la Gijon’. De această dată, Germania va juca cel mult un rol de observator, având în vedere că Daniel Siebert va arbitra acest joc exploziv.

Echipe precum Slovacia, România sau Ucraina, considerate outsidere, sunt cu siguranță fericite că EURO a trecut la 24 de echipe, de la 16. Faptul că Slovacia și România se vor întâlni în ultima rundă din grupe le permite să calculeze și, teoretic, să paseze mingea de-a latul terenului.

Această situație complicată poate deveni o problemă pentru UEFA. În cel mai rău caz se va produce un scandal care va fi ținut minte”, au precizat jurnaliștii germani, potrivit tagesspiegel.de.

Francesco Calzona, selecționerul Slovaciei, despre o eventuală ”remiză de salon” cu România: ”Dacă se termină egal și ne calificăm, e în regulă”

Francesco Calzona a prefațat duelul România – Slovacia de la Campionatul European. Tehnicianul slovacilor s-a referit și la subiectul care a stârnit controverse zilele trecute, și anume un presupus plan tacit pus la cale de români și slovaci.

Nu vreau să comentez asta. Noi suntem profesioniști, noi știm că un egal ne-ar putea ajuta să ne calificăm, dar asta nu înseamnă nimic.

Noi vrem să jucăm meciul nostru, noi merităm să avem șansa de a ne califica.

Nimeni nu îți dă nimic gratis aici. Noi ne vom face jocul nostru. Dacă se termină egal și ne calificăm, e în regulă”, a declarat Francesco Calzona, la conferința de presă.

Clasament Grupa E

Clasamentul Grupei E de la EURO 2024 / Foto: Sofascore

Etichete: slovacia romania , presa germana , romania euro 2024 , remiza de salon , pact neagresiune