Murat Yakin, după ce a eliminat-o pe Italia de la EURO 2024: ”Am fost șocat”

• Media: Fotbal Club, duminică, 17:30, DGS 1

• Fotbal: FCSB, drumul spre titlu, duminică, 19:00, DGS 1

În acest duel, elevii lui Murat Yakin (49 de ani) au dominat jocul (16 ocazii de gol vs. 10 ocazii ale italienilor), în timp ce ”Squadra Azzurra” a repetat prestația modestă arătată și în cele trei meciuri din grupă (victorie 2-1 cu Albania, înfrângere 0-1 cu Spania și remiză 1-1 cu Croația).

La finalul partidei disputate pe Olympiastadion din Berlin, selecționerul Elveției a mărturisit că nu se aștepta ca Italia să aibă o prestație atât de ”ștearsă”, în contextul valorii de piață a jucătorilor și a faptului că peninsularii erau Campionii Europei în exercițiu.

Murat Yakin: ”La începutul meciului am fost șocat de cât de pasivă a fost Italia”

La conferința de presă, Murat Yakin a ținut să-și felicite jucătorii pentru efortul depus pe teren și pentru victoria obținută în fața uneia dintre cele mai valoroase naționale de pe ”Bătrânul Continent”.

De asemenea, tehnicianul de 49 de ani a recunoscut că nu se aștepta ca Italia să aibă o prestație atât de modestă în prima repriză a partidei (când echipa lui Luciano Spalletti și-a creat o singură ocazie de a marca, iar elvețienii au avut nu mai puțin de 10 oportunități de a băga mingea în plasă).

”Felicit întreaga echipă. A fost o performanță grozavă, băieții s-au luptat din primul și până în ultimul minut. A fost un meci incredibil, am arătat un fotbal frumos, câștigător. Da, este victoria mea cea mai importantă, putem spune asta. La începutul meciului am fost șocat de cât de pasivă a fost Italia

Păcat că nu am preluat conducerea mai devreme. Mi-am spus că dacă asta (n.r. posesia) va continua așa în repriza secundă, iar italienii nu și-ar schimba atitudinea, vom domina. Cu 2-0 am făcut un mare pas înainte ”, a spus Yakin la finalul partidei cu Italia.

În sferturile EURO 2024, Elveția o va înfrunta pe câștigătoarea duelului dintre Anglia și Slovacia, fosta adversară a României din grupe.

Statisticile din meciul Elveția – Italia / Foto: Sofa Score

Tabloul complet al EURO 2024

Tabloul optimilor EURO 2024 / Foto: Sofa Score

Etichete: italia , elvetia , murat yakin , euro 2024

Florin Niță, ”premiat” după evoluția României la EURO 2024. ”Numărul 1”

Media: Digi Sport Special, duminică, 19:00, DGS 1 Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1… Read More

Gestul făcut de Toni Kroos la 24 de ore după eliminarea Germaniei de la EURO 2024

A ajuns în semifinale la EURO, iar Liverpool e gata să plătească 80.000.000€ pentru el

MOTO GP | MP al Germaniei, de la 15:00 pe Digi Sport 1: peste 120.000 de fani sunt prezenți

”Clasă, caracter şi multă experienţă”. Inter a rezolvat primul transfer al verii

Rolul uriaş avut de Gică Hagi la EURO 2024. Dezvăluirea din interiorul vestiarului naţionalei României

Rolul uriaş avut de Gică Hagi la EURO 2024 Gică Hagi, într-o conferinţă de presă… Read More