Mircea Lucescu i-a mulțumit, în mod special, unui antrenor român pentru parcursul României la EURO 2024

• Media: Fotbal Club, duminică, 17:30, DGS 1

• Fotbal: FCSB, drumul spre titlu, duminică, 19:00, DGS 1

• Partida dintre cele două formații poate fi urmărită marți, 2 iulie, de la ora 19:00, în regim LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro

Pentru a atinge această performanță, selecționata pregătită de Edi Iordănescu (46 de ani) a avut nevoie ca majoritatea ”Tricolorilor” să se ridice la un nivel înalt, iar acest lucru s-a și întâmplat.

Printre remarcații acestui turneu final s-au numărat portarul Florin Niță și atacantul Denis Drăguș, ambii antrenați de Marius Șumudică la Gaziantep în sezonul trecut.

Mircea Lucescu: ”Marius Șumudică a dat trei jucători echipei naționale. I-a pregătit așa cum trebuie”

Mircea Lucescu (78 de ani) a ținut să-l felicite în mod special pe Marius Șumudică (53 de ani), fostul antrenor al turcilor de la Gaziantep, pentru că le-a acordat lui Florin Niță, Denis Drăguș și Deian Sorescu multe minute pe teren în sezonul trecut și pentru că i-a ajutat pe aceștia să fie convocați la turneul final al EURO 2024, unde până acum au avut evoluții foarte bune.

”Îl salut pe Șumudică în mod special. A dat trei jucători echipei naționale. Care au și jucat bine, nu doar că i-a dat.

I-a pregătit așa cum trebuie, ca să ajungă în finalul ăsta de sezon la nivelul la care a ajuns. Mai ales portarul. A fost senzațional în toate trei meciurile. Incredibil! Trebuia să ajungă la 37 de ani ca să dea măsura valorii lui”, a spus Mircea Lucescu, la Fanatik

Florin Niță (36 de ani) a fost titular pentru naționala României în toate cele trei partide ale ”Tricolorilor” din grupe (victorie 3-0 cu Ucraina, înfrângere 0-2 cu Belgia și remiza 1-1 cu Slovacia) și a avut mai multe parade spectaculoase.

• 35 de meciuri a jucat Niță pentru Gaziantep în sezonul trecut

De asemenea, Denis Drăguș (24 de ani) a fost titular pentru naționala României în toate cele trei meciuri din grupă și a înscris un gol (împotriva Ucrainei).

• atacantul a evoluat în 35 de partide pentru Gaziantep în stagiunea precedentă, a marcat 15 goluri și a oferit două pase decisive

De partea cealaltă, Deian Sorescu (26 de ani) a jucat doar 34 de minute pentru România la EURO 2024 (un minut cu Belgia și 33 de minute cu Slovacia).