“Meritau victoria!”. Un fost antrenor de la CFR Cluj s-a convins de echipa lui Dan Petrescu, după derby-ul cu FCSB

CFR Cluj și FCSB au terminat la egalitate, 2-2, după ce gazdele au condus cu 2-0, însă roș-albaștrii au revenit în joc în ultimele 30 de minute ale partidei.

Vasile Miriuță a analizat derby-ul CFR Cluj – FCSB

Miriuță, care a avut două mandate de antrenor pe banca celor de la CFR Cluj, a fost impresionat de jocul practicat de echipa lui Dan Petrescu în primele 60 de minute ale partidei.

Miriuță consideră că CFR ar fi meritat victoria împotriva lui FCSB. A pus prăbușirea feroviarilor din ultima jumătate de oră pe seama erorilor individuale comise de fundașul Simao și de portarul Mihai Popa, care au dus la cele două goluri înscrise de oaspeți.

“60 de minute mi-a plăcut CFR-ul foarte mult, după aia nu știu ce s-a întâmplat. Într-adevăr, apoi a făcut și FCSB-ul acele schimbări care au adus un plus. Au făcut o mutare bună, l-au tras pe Tănase la mijloc, urcând cu Popa sus, și au jucat cu Tănase și Olaru la mijloc.

Miriuță: “CFR-ul merita victoria!”

CFR-ul, din păcate, la 2-0, au făcut acea greșeală pe faza de apărare, dacă nu se întâmpla, nu mai erau probleme. Au greșit, FCSB a pus presiune. După părerea mea, CFR-ul merita victoria aseară, dacă erau puțin mai atenți…

Au fost greșeli pe care nu le poți antrena, asta e adevărul, a greșit băiatul acela portughez, Simao, mingea e în centru, nu poți să antrenezi asta. CFR-ul merita victoria, au practicat un joc foarte bun 60-70 de minute”, a spus Vasile Miriuță, în exclusivitate pentru iAMsport.ro.

CFR Cluj, egalată de FCSB de la 2-0

CFR Cluj a condus cu 2-0, prin golurile lui Louis Munteanu (36, 49), ambele din pasele lui Simao Rocha.

Alexandru Băluţă (59) a redus din handicap după o greşeală a lui Simao, campioana egalând prin fundaşul camerunez Joyskim Dawa (87), după o mingea scăpată de portarul Mihai Popa la şutul lui Octavian Popescu.

CFR venea după trei victorii consecutive în campionat cu 3-0. FCSB nu are nicio victorie în deplasare în acest sezon, înregistrând două egaluri şi un eşec.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Sursa

Rapid – Oțelul Galați 0-0. Ocazie uriaşă ratată de gălăţeni! Duel „de foc” în Giuleşti

Min. 1: A început partida! Echipele de start: Rapid (4-2-3-1): Siegrist – Cr. Manea, Ignat,… Read More