Marica: ”O să spun de ce a pierdut România acest meci și o să dau și nume. N-a fost în joc”

• Media: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, duminică, 19:00, DGS 1

Marica: ”Bancu n-a fost în joc în primele 30 de minute”

Concret, fostul atacant al României a spus că Nicușor Bancu (31 de ani) a fost inexistent în primele 30 de minute ale întâlnirii de la Koln.

”O să spun de ce a pierdut România acest meci și o să dau și nume.

Bancu n-a fost în joc în primele 30 de minute. Doku a câștigat meciul în bandă, a dominat acolo. Apoi, noi am avut ocazie prin Drăgușin, dar fotbalul e pe goluri.

N-a fost ziua noastră, dar băieții s-au dăruit. Apoi, a mai fost ocazia lui Mihăilă, din minutul 47, Man care a scăpat singur cu portarul și a ratat. Alibec a scăpat singur cu portarul și a ratat. Am avut patru ocazii clare, dar nu am avut eficiență.

În schimb, ei ne-au executat când au avut șansa. Asta este diferența dintre meciul nostru cu Ucraina și cel de acum”, a spus Marica, la Pro TV.

”Nu am jucat rău, până la urmă. Sunt optimist”

Marica nu l-a iertat nici pe Nicolae Stanciu.

”Când am văzut schimbarea lui Mihăilă cu Ianis Hagi am rămas surprins. Stanciu nu a fost în meci.

Mai degrabă pe el l-aș fi scos pe Stanciu. belgienii au creat superioritate acolo.

Una peste alta, nu am jucat rău. Sunt optimist pentru ultimul meci”, a mai spus Marica.

Calcule: Cum se califică România în optimile EURO 2024, după 0-2 cu Belgia

România rămâne într-o poziție bună pentru calificarea în optimile de finală ale EURO 2024, cu o rundă rămasă de disputat, în care se vor juca meciurile România – Slovacia și Belgia – Ucraina, ambele miercuri, de la ora 19:00.

România se califică sigur în optimi dacă nu pierde cu Slovacia. În cel mai rău caz, ar avea patru puncte, suficiente pentru a prinde măcar locul trei indiferent de ce se întâmpla la Belgia – Ucraina, pentru că are avantaj în fața Ucrainei în caz de egalitate de puncte.

Cu patru puncte și cu golaverajul pozitiv pe care îl are, +1, este imposibil ca România să nu fie una dintre cele patru ocupante de loc trei care se califică în optimi.

În cazul unui eșec cu Slovacia, România mai poate prinde optimile doar dacă Belgia o bate pe Ucraina și în celelalte grupe sunt cel puțin două formații clasate pe locurile trei care să aibă fie mai puțin de trei puncte, fie tot trei puncte, dar golaveraj mai slab decât al României. Sigur, contează în acest scenariu și la ce diferență ar fi eșecul contra Slovaciei.