Marco Reus, la un pas să semneze după ce a plecat de la Borussia Dortmund

• Fotbal: FC BihorGhiroda și Giarmata Vii, miercuri, 17:30, DGS 1

• Fotbal: BelgiaMuntenegru, miercuri, 21:30, DGS 1

În total, neamțul a strâns 429 de meciuri pentru ”Galbeni”, 170 de goluri și 131 de pase decisive, timp în care a cucerit două Cupe și două Supercupe.

Marco Reus e dorit de LA Galaxy

Marco Reus s-a despărțit de Borussia Dortmund, însă nu e gata să ”agațe ghetele în cui”. Potrivit lui Fabrizio Romano, fotbalistul de 35 de ani și-a găsit echipă.

Conform sursei citate, mijlocașul ofensiv este la doar un pas să semneze cu LA Galaxy, formație pentru care au mai evoluat în trecut Zlatan Ibrahimovic, David Beckham sau Steven Gerrard.

Echipa din MLS a demarat deja negocierile și este extrem de încrezătoare că îl poate aduce pe Marco Reus în Statele Unite ale Americii.

• La Galaxy a trimis contractul, iar neamțul va lua decizia finală în următoarele zile.

Marco Reus: ”Mă așteaptă o nouă aventură. Întotdeauna voi purta aceste culori în suflet”

Finala UEFA Champions League dintre Borussia Dortmund și Real Madrid, scor 0-2, a fost ultimul meci jucat de Marco Reus în tricoul nemților.

Marco Reus nu a fost titular în finala UCL, întrucât neamțul, ajuns la 34 de ani, și-a pierdut locul în formula de star. Acesta a fost introdus pe teren în minutul 72, cu doar două minute înainte ca madrilenii să deschidă scorul prin Dani Carvajal. Ulterior, Vinicius Junior a punctat și el, nouă minute mai târziu, și a stabilit scorul final.

Vizibil afectat de înfrângere, acesta le-a transmis fanilor un mesaj abia la două zile distanță de la marele meci de pe Wembley.

”Deci, asta este! Din păcate, nu cu finalul pe care îl meritam cu toții. Vă mulțumesc pentru tot ce mi-ați oferit din prima zi. Am crescut împreună în toți acești ani, am trecut prin toate suișurile și coborâșurile, pentru asta vreau doar să vă mulțumesc! Întotdeauna voi fi unul dintre voi!

Vreau să mulțumesc din suflet colegilor mei jucători, antrenori, staff și supervizori. Am avut șansa să cunosc oameni atât de speciali, atât pe teren, cât și în afara lui, în timpul petrecut alături de voi. Datorită vouă am putut deveni cine sunt acum. O să-mi fie dor de voi.

Acum e timpul să pun deoparte tricoul galben-negru. Mă așteaptă o nouă aventură, dar întotdeauna voi purta aceste culori în suflet și vă voi susține de oriunde.

Aveți grijă de voi, ne mai vedem!”, a fost mesajul transmis de Marco Reus pe rețelele sociale.

Etichete: transfer , mls , borussia dortmund , la galaxy , marco reus