”Măcar o remiză”. Albanezii au reacționat, după 1-2 cu Italia la EURO 2024

• FOTBAL: Oviedo – Espanyol, duminică, 19:30, DGS 2

• MEDIA: Fotbal European, duminică, 21:00, DGS 1

Albanezii au reacționat, după 1-2 cu Italia la EURO 2024

Jurnaliștii albanezi au sperat la o remiză cu Italia la EURO 2024, însă acest lucru nu s-a întâmplat. Aceștia au tras concluzie, după meciul de debut de la Campionatul European.

Albania a început Campionatul European cu o înfrângere. Roș-negrii au fost învinși cu 2:1 de Italia în primul meci, neîncepând bine campania.

Duelul a început bine pentru roș-negri, care au preluat conducerea după doar 23 de secunde de joc prin Nedim Bajrami.

Cu toate acestea, Italia și-a revenit rapid și a răsturnat totul. Mai întâi, Bastoni a egalat situația în minutul 11 ​​cu o lovitură de cap.

Cinci minute mai târziu, Barella a inversat rezultatul cu un gol de la distanță, iar „Azzurrii” au preluat conducerea.

Repriza secundă a fost mult mai liniștită, cu puține ocazii de gol. Pentru Albania, Rey Manaj a avut cea mai bună șansă, dar Donnarumma i-a refuzat golul.

Aproximativ 50.000 de suporteri albanezi au fost prezenți pe stadion, dar cu toate acestea, Albania nu a reușit să obțină măcar o remiză care ar fi fost binevenită.

Astfel, Italia se alătură Spaniei cu trei puncte, în timp ce Albania și Croația nu au niciunul”, au notat cei de la Gazeta Express.

A fost, fără îndoială, un meci magic care tocmai s-a încheiat la Dortmund între Albania și Italia, care a fost și primul joc de la EURO 2024 (n.r. pentru albanezi)”, au precizat cei de la Ora News.

Statisticile meciului Italia – Albania 2-1

Statistica meciului Italia – Albania 2-1 / Foto: Sofascore

Etichete: italia , albania , italia albania