Categories: Alte Sporturi

Luka Modric, imaginea disperării. Starul lui Real Madrid, în lacrimi după Croația – Italia 1-1

Înlocuit în minutul 80 cu Lovro Majer, Modric a urmărit restul confruntării împotriva peninsularilor alături de coechipierii săi aflați pe banca tehnică a naționalei croate.

Superstarul fostei vicecampioane mondiale era vizibil emoționat la începutul timpului suplimentar dictat de arbitrul olandez Danny Makelie pentru partida care a decis a doua calificată din grupa B.

Disperarea pentru legenda fotbalului croat

Au fost în total 8 minute de prelungire pe care olandezul le-a anunțat atunci când timpul regulamentar s-a încheiat.

Pentru Modric, locul emoțiilor a fost luat de cel al disperării după finalul nebun în care Zaccagni a reușit egalarea cu doar jumătate de minut înaintea ultimului fluier al partidei.

Croatul era prăbușit pe bancă și cu lacrimi în ochi în momentul în care și-a dat seama că șansele de calificare pentru naționala sa sunt infime în acest moment.

Croația a terminat pe locul 3 în grupă cu doar 2 puncte și singura variantă de a prinde optimile de finală este reprezentată de rezultatele din grupele C și F.

Modric și ai lui speră ca ei să depășească din punctul de vedere al liniei de clasament naționalele care termină pe poziția a 3-a în respectivele grupe.

Modric, nou record la Euro

Dezamăgirea lui Modric este cu atât mai mare cu cât el reușisese să intre în istoria turneelor finale de Campionat Europen cu golul marcat în minutul 55, care a ajutat reprezentativa țării sale să preia conducerea pe tabelă.

Grație reușitei, decarul selecționatei Croației a devenit cel mai bătrân marcator din istoria competiției.

El a înscris la 38 de ani și 289 de zile, depășind astfel recordul stabilit de austriacul Ivica Vastic care a punctat în partida cu Polonia de la Euro 2008 la 38 de ani și 257 de zile.

Modric înscrisese după ce cu doar câteva zeci de secunde mai devreme ratase o lovitură de la 11m.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Sursa

Simina PREDA

Rapid – Oțelul Galați, de la 21:30, pe iAMsport.ro. Giuleștenii sunt în căutarea primei victorii pe teren propriu. Echipele de start

UPDATE: Echipele de start: Rapid (4-2-3-1): Siegrist - Cr. Manea, Ignat, Pașcanu,. Borza - Christensen,… Read More

54 de minute ago

Marius Șumudică a schimbat căpitanul la Rapid. Cine poartă banderola la meciul cu Oțelul

Cristi Săpunaru și Christopher Braun, primii doi căpitani ai Rapidului în acest sezon, au fost… Read More

Scenariul negru pentru rapidiști, adus în discuție de un dinamovist: “Să nu se sature domnul Șucu”

După ani de zile petrecute în eșaloanele inferioare, Rapidul a revenit în prima ligă în… Read More

CFR – UTA Arad 1-3. Surpriză în Gruia, unde echipa lui Petrescu pierde în fața lui Rednic

CFR - UTA Arad 1-3 FINAL Min. 77 Gol UTA: Mingea trimisă spre careul CFR-ului,… Read More

Emil Săndoi a dezvăluit secretul din spatele unei victorii: ”Dacă nu există, nu poți avea rezultate”

Tehnicianul moldovenilor a ținut să își fericite jucătorii, care și-au asigurat victoria prin golul marcat… Read More