Luciano Spalletti, după ce Italia a egalat Croaţia în al optulea minut al prelungirilor: „Am meritat calificarea”

Luciano Spalletti a vorbit după ce Italia a egalat Croaţia (1-1), în al optulea minut al prelungirilor partidei de la EURO 2024. Golul înscris de Mattia Zaccagni a trimis Squadra Azzurra în optimi. Croaţii au nevoie de un miracol pentru a nu fi eliminaţi din faza grupelor.

„Încă nu ne-am arătat adevăratul nostru nivel, dar această calificare este meritată şi a fost dificilă. În seara asta (luni seara, n. red.), am meritat calificarea, pentru ce am văzut pe teren”, a declarat Spalletti la conferinţa de presă.

„Voi aţi spus că este ‘grupa morţii’. Eu nu am spus asta. Dar Spania este foarte puternică şi Croaţia la fel”, a adăugat selecţionerul Italiei.

„La final, am avut şase jucători în atac şi trebuia totuşi să păstrăm un echilibru. Ceilalţi jucători, în trei, trebuiau să acopere 60 m de teren şi au făcut-o. Cei care au intrat au fost uriaşi, cei care au jucat zece minute au fost fundamentali. Ei au fost perfecţi”, a explicat Spalletti.

„Desigur, sunt lucruri de îmbunătăţit şi trebuie să le facem repede. Dar facem ce trebuie făcut”, a adăugat el.

UEFA a descris într-un singur cuvânt victoria Olandei în fața României

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 UEFA,… Read More

44 de minute ago

FCSB pregătește o surpriză la meciul din Supercupă! MM Stoica: ”O să vedeți”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Meciul… Read More

Vincenzo Montella, în culmea fericirii după calificarea Turciei în optimile EURO. Următoarea adversară e Olanda

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Fundaşul… Read More

Edi Iordănescu a analizat arbitrajul, după ce România a fost eliminată de la EURO: ”Fără dar și poate!”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Edi… Read More

FCSB debutează în Champions League ÎN DIRECT la Digi Sport. Campiona începe aventura în San Marino

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Formația… Read More

Anunțul venit din Italia despre Edi Iordănescu: ”E gata să plece și să câștige bani”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Contractul… Read More