Lovitura primită de Franța, după ce s-a calificat cu noroc în optimi la EURO 2024

• Media: Liga Digisport, marți, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, marți, 21:00, DGS 1

Introdus pe teren în repriza secundă, Randal Kolo Muani a șutat spre poartă în minutul 85, iar mingea deviată de Jan Vertonghen l-a păcălit pe Casteels și a intrat în poartă.

În urma acestui victorii, Franța s-a calificat în sferturi, acolo unde va da peste câștigătoarea duelului Portugalia – Slovenia, care are loc tot luni, 1 iulie.

Adrien Rabiot, suspendat pentru partida din sferturi de la EURO 2024

Jucătorii Franței au primit nu mai puțin de trei cartonașe galbene în partida cu Belgia, toate în prima repriză. Aurelien Tchouameni, Antoine Griezmann și Adrien Rabiot au fost cei avertizați de arbitrul suedez Nyberg.

Dintre cei trei, Adrien Rabiot era în pericol de suspendare, întrucât a primit cartonașul galben și în partida cu Polonia, astfel că va rata meciul din sferturi.

Rabiot, al cărui contract cu Juventus a ajuns la final în această vară, este titular indiscutabil pentru selecționerul Didier Deschamps.

Francezul a fost titular în toate cele patru partide jucate de ”Cocoșul galic” la acest turneu final: Austria (71 minute), Olanda (90 minute), Polonia (61 minute), respectiv Belgia (90 de minute).

Cel mai probabil, locul său la mijlocul terenului va fi luat de Eduardo Camavinga, jucătorul celor de la Real Madrid.

Franța, în sferturi la EURO fără gol din acțiune

Este al doilea autogol de care Franța beneficiază în această ediție de EURO 2024, după cel al lui Maximilian Wober, care a decis meciul cu Austria, 1-0 în prima etapă a fazei grupelor.

Pentru Franța a urmat un 0-0 cu Olanda și un 1-1 cu Polonia, meci în care a marcat prin Kylian Mbappe, dintr-o lovitură de la 11 metri.

Franța reușește, astfel, să se califice în sferturi la EURO 2024 fără să dea vreun gol din acțiune și cu o singură reușită a unui jucător de-ai săi.

Etichete: franta , didier deschamps , adrien rabiot , franta belgia , euro 2024

Mihai Pintilii și Elias Charalambous au reacționat, după victoria clară a FCSB-ului din Supercupă

Media: Liga Digi Sport, vineri, 17:30, DGS 1 Media: Digi Sport Special, vineri, 20:55, DGS… Read More

15 minute ago

A venit “nota de plată”: 12 luni de suspendare pentru pariuri!

Victor Pițurcă nu s-a ferit să spună ce crede despre Adrian Mutu: “Nu ești bărbat adevărat!”

Ilie Dumitrescu s-a convins de Marius Ștefănescu după un singur meci la FCSB

Florin Maxim a numit jucătorul FCSB-ului care a ”turnat plumb în ghete” Corvinului, în Supercupa României

Se pregătește o “ofertă de pe altă planetă” pentru Vinicius Junior

Supercupa: FCSB - Corvinul, joi, 20:00, DGS 1 Media: Digi Sport Special, joi, 22:00, DGS… Read More