Lionel Messi şi-a decis viitorul: „Va fi ultima echipă pentru care voi juca!”. Anunţul momentului!

Inter Miami, care a revoluţionat liga profesionistă americană de fotbal prin transferurile lui Messi şi ale spaniolilor Sergio Busquets şi Jordi Alba, cărora li s-a alăturat în ianuarie Luis Suarez, domină primele 25 de poziţii cu cinci jucători.

Americanul Benjamin Cremaschi se adaugă şi el listei de la Inter Miami, în timp ce Alba ocupă poziţia a 18-a şi Busquets a 24-a, conform datelor de vânzare de pe platforma MLSstore.com.

Lionel Messi a stabilit un nou record în MLS! Argentinianul este de neoprit în Statele Unite

Lionel Messi a stabilit un nou record în MLS. Aflat la Inter Miami de aproape un an, argentinianul are o primă parte a sezonului foarte bună în Statele Unite ale Americii.

În remiza cu St. Louis City, Lionel Messi a marcat în minutul 25 şi a pasat decisiv la golul înscris de Luis Suarez, în prelungirile primei reprize, atunci când uruguayanul a restabilit egalitatea la 2.

După aceste două goluri marcate de formaţia din Florida, Lionel Messi a contribuit la 25 de goluri marcate de Inter Miami în acest sezon. Argentinianul a stabilit astfel un nou record al competiţiei de peste ocean.

El a devenit cel mai rapid jucător care contribuie la 25 de goluri într-un sezon din istoria MLS. Argentinianul a avut nevoie de numai 12 partide pentru a reuşi acest lucru.

În 2019, Carlos Vela reuşea şi el să contribuie la 25 de goluri pentru Los Angeles FC, dar mexicanul a avut nevoie atunci de 16 partide.