Julian Nagelsmann a scris istorie la EURO! I-a depășit pe Michel Platini și Mircea Lucescu

• FOTBAL: CSM Focșani – CS Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• MEDIA: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Pe lângă victoria de răsunet a nemților, Julian Nagelsmann a intrat în istoria EURO.

Julian Nagelsmann a devenit cel mai tânăr selecționer de la EURO

Tehnicianul Germaniei a devenit a devenit astfel cel mai tânăr selecţioner din istoria turneelor finale ale Campionatului European, la 36 de ani şi 327 de zile.

• Mircea Lucescu este al cincilea pe această listă, el având 38 de ani şi 321 de zile la ora meciului cu Spania (1-1), de la EURO 1984.

Slovenul Srecko Katanec avea 36 de ani şi 333 de zile la meciul cu Serbia (3-3), de la EURO 2000, francezul Michel Platini avea 36 de ani şi 355 de zile la ora partidei cu Suedia (1-1), de la EURO 1992, în timp ce olandezul Frank Rijkaard avea 37 de ani şi 255 de zile la partida cu Cehia (1-0), de la EURO 2000, notează Agerpres.

Prin golul din minutul 10 al partidei cu Scoţia, Florian Wirtz a devenit cel mai tânăr marcator din naţionala Germaniei (şi Germaniei de Vest) la un EURO, la 21 de ani şi 42 de zile. El i-a devansat pe Kai Havertz, care avea 22 de ani şi 8 zile când a marcat contra Portugaliei (la EURO 2020), şi pe Olaf Thon, care avea 22 de ani şi 44 de zile când înscria împotriva Danemarcei, la EURO 1988.

Julian Nagelsmann: ”Am fost foarte concentrați și focalizați”

La finalul partidei, Julian Nagelsmann s-a declarat extrem de mulțumit de rezultatul final, dar și de evoluția elevilor săi.

”În primele 20 de minute am fost impresionanți… am marcat două goluri timpurii și, în general, am fost foarte concentrați și focalizați.

Am continuat, flămânzi și lacomi, a fost o victorie pe deplin meritată împotriva unei echipe care a avut un jucător mai puțin”, a spus Julian Nagelsmann, potrivit The Star.

Statisticile meciului Germania – Scoția 5-1 / Foto: Sofascore

Etichete: scotia , mircea lucescu , germania , euro , julian nagelsmann , euro 2024