Jucătorul echipei naționale care l-a dezamăgit pe fostul tehnician de la FCSB

Fost atacant important în fotbalul românesc, Sorin Cârțu nu a fost impresionat de prestațiile lui Dennis Man la Euro.

Extrema dreapta a fost titular cu Ucraina, scor 3-0, cu Belgia, scor 0-2, și cu Olanda, scor 0-3. Acesta a bifat 24 de minute în repriza a doua cu Slovacia, scor 1-1, în ultima etapă a grupelor.

Sorin Cârțu, dezamăgit de prestețiile lui Dennis Man la Euro 2024

Dennis Man a fost criticat de Sorin Cârțu pentru cum a tratat mai multe faze în care putea să marcheze, cu Belgia și Olanda, adică în meciurile pierdute de naționala României la Euro 2024.

”Mă uitam la Dennis Man. A avut niște situații… Putea să iasă în evidență.

Mă refer la faza când a scăpat singur cu portarul belgienilor (n.r. Koen Casteels). Putea să se prefacă că trage și se întorcea pe piciorul stâng. Ieșea o fază senzațională.

Și în meciul cu olandezii, când a primit o pasă de la Stanciu, la 11 metri. A venit și a dat prost în minge. Putea să facă o pivotare să scoată advesarul din joc. Dar ei (n.r. jucătorii naționalei) nu sunt preocupați de treburile astea, ci vor să dea imediat”, a declarat Sorin Cârțu, potrivit SportTotalFm.

Dennis Man a reușit două pase decisive la Campionatul European, ambele în meciul câștigat cu Ucraina de ”tricolori”, în prima etapă a grupelor. Jucătorul Parmei nu a reușit să marcheze la Euro.