Jucătorii FCSB-ului, dezamăgiți după eșecul cu Sparta Praga: ”S-a văzut lipsa de experiență”

FCSB și Sparta Praga s-au duelat pe Stadionul Steaua, în a doua manșă a turului al treilea preliminar din Champions League. Cehii au deschis scorul în minutul 13, prin Veljko Birmancevic, același jucător marcând și din penalty, în minutul 28.

Lukas Haraslin a marcat golul de 3-0 în minutul 37, Darius Olaru a deschis scorul pentru FCSB, în minutul 60, iar Malcom Edjouma a înscris golul de 2-3 în minutul 84.

Ce au declarat Edjouma și Lixandru după meci

După meci, Malcom Edjouma și Mihai Lixandru au vorbit despre duelul disputat pe Stadionul Steaua. Jucătorii s-au arătat dezamăgiți de rezultat, însă au declarat că echipa se va concentra pe următoarele meciuri.

”Nu am început jocul bine. Cred că am arătat o altă față în repriza a doua, dar, din nefericire, am reacționat foarte târziu. Este o experiență pentru meciurile următoare. Dacă pot da gol, e bine, dar important este ce ofer eu echipei pe teren. Astăzi am făcut un meci bun, dar, din nefericire, am pierdut. S-a văzut lipsa de experiență, ei au avut mai multă personalitate, sunt obișnuiți să joace în cupele europene în fiecare an. Nu știu, poate gazonul a fost de vină, a fost o problemă; nu am putut construi foarte bine, mingea sărea ciudat.

Trebuie să dai tot ce ai, nu putem vorbi despre arbitraj. La acest nivel, trebuie să te lupți pentru mingi, să îți folosești mâinile, corpul, tot ce poți.

Dacă vom juca în următorul meci așa cum am jucat în repriza a doua, atunci ne vom califica. Va fi bine dacă ne calificăm în Europa League; acum trebuie să ne focusăm pe asta”, a declarat Edjouma, după meci.

Ce a declarat Lixandru

”Am încercat după pauza sa ne revenim, dar nu s-a mai putut. Trebuie să ne ridicăm, să ne revenim, era foarte greu. Nu am fost surprinși, pur și simplu lor le-au ieșit mai bine câteva faxe. Noi am încercat să ne deschidem, ei au stat bine, a fost jocul lor, le-a convenit să ne conducă. Nu vreau să comentez maniera de arbitraj. Aveam fanii în spate și eram conștienți de joc, dar asta e situația, ăsta e fotbalul”, a spus Lixandru.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.

Sursa

Momentul mult așteptat de fanii FCSB-ului: Tătărușanu, înapoi în Ghencea! Cine l-a urmărit din tribune

Premier League: Man. City - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1 SuperLiga: U Cluj - Univ.… Read More

Real Madrid – Espanyol 0-0, ACUM, pe Digi Sport 2. Arda Guler l-a înlocuit pe Vinicius!

Lecce – Parma 0-0, ACUM, la Digi Sport 3. Man și Mihăilă titulari!

Continuă dezastrul! Au schimbat antrenorul după 2-9 în UCL, dar au suferit încă un eșec rușinos

Omul cu banii de la FC Argeș, prima reacție după demiterea lui Nicolae Dică: ”Suntem blestemați, ca FCSB”

Fostul atacant a fost adus la cererea președintelui Dani Coman, dar rezultatele nu l-au ajutat… Read More