Ion Crăciunescu, verdict clar în cazul penalty-ului primit de România, catalogat de străini drept ”scandalos” sau ”ciudat”

• Media: Liga Digisport, vineri, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 21:00, DGS 1

Decizia de a acorda penalty pentru faultul care poate fi văzut în galeria foto de mai jos a fost catalogată de unii fani drept ”scandaloasă”, în timp ce ucrainenii au numit-o ”ciudată”.

Ion Crăciunescu: ”Penalty”

Fostul mare arbitru internațional Ion Crăciunescu este, însă, de părere că toți cei care au spus că nu a fost penalty au greșit.

În opinia expertului Digi Sport, a fost penalty pentru că Ianis Hagi a fost împiedicat.

A fost penalty. I-am auzit pe alții că nu a fost. L-a împiedicat”, a spus Ion Crăciunescu, la Liga Digisport.

Tabloul optimilor de la EURO 2024

România va juca în optimi împotriva Olandei, iar meciul se va disputa pe 2 iulie, de la ora 19:00, pe stadionul din Munchen, unde prima noastră reprezentativă și-a început parcursul de la EURO 2024, cu marea victorie cu Ucraina, 3-0.

O victorie cu Olanda aduce o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia. Pe aceeași jumătate de tablou mai sunt meciurile Anglia – Slovacia și Elveția – Italia. Dacă ajunge în semifinale, România va juca împotriva uneia dintre cele patru echipe.