Ioan Ovidiu Sabău a spus cum poate România să o învingă pe Olanda în optimile EURO 2024

• Media: Liga Digisport, vineri, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 21:00, DGS 1

• Partida dintre cele două formații poate fi urmărită marți, 2 iulie, de la ora 19:00, în regim LIVE TEXT pe site-ul digisport.ro

Înainte de duelul de pe Allianz Arena din Munchen, un fost component al Generației de Aur cu 55 de selecții la echipa națională ”a disecat” selecționata pregătită de Ronald Koeman (61 de ani) și a spus cum ar putea elevii lui Edi Iordănescu (46 de ani) să iasă triumfători din acest meci.

Ioan Ovidiu Sabău: ”Dacă vom avea o formă fizică bună, putem privi cu optimism meciul cu Olanda”

Ioan Ovidiu Sabău (55 de ani), fostul mijlocaș al României și actualul antrenor al celor de la Universitatea Cluj, a susținut că ”Tricolorii” vor avea șanse de câștig împotriva Olandei dacă vor fi pregătiți 100% din punct de vedere fizic și dacă își vor menține nivelul de joc afișat în meciurile din grupă.

În același timp, Sabău a atras atenția că Olanda, care are jucători valoroși individual, ar putea să-și reintre în formă și să aibă o prestație solidă împotriva României, după ce a făcut jocuri modeste în grupă.

”Daca vom avea acea formă fizică bună, putem privi cu optimism meciul cu Olanda. Depinde și ce va decide Edi (n.r. selecționerul Edi Iordănescu). Cred că va rămâne nucleul de bază. Nu știu în partea stanga cine va juca (n.r. Nicușor Bancu este suspendat). A mai jucat Sorescu acolo.

Olanda are jucători mai valoroși, dar nu sunt o echipă. Mai ales la meciul cu Polonia, unde s-au chinuit, cu Franța au jucat așa și așa, iar cu Austria au fost modești. Individual luați sunt mai valoroși decât noi. Aceste meciuri modeste îi pot mobiliza și să prindă o formă bună. Depinde și de starea noastră, de forma fizică”, a spus Sabău, la emisiunea Fotbal Club.

Dacă o va elimina pe Olanda, România va merge în sferturile EURO 2024, unde o va înfrunta pe câștigătoarea duelului dintre Austria și Turcia.

admin

România, record negativ în prima repriză a meciului cu Olanda! Ce s-a întâmplat la Munchen… Read More

o oră ago

România – Olanda 0-1, ACUM, pe digisport.ro. Olandezii conduc la pauză, dar ”Tricolorii” au arătat că se poate

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 România… Read More

2 ore ago

Ianis Hagi a fost lovit în careul olandez și a început să sângereze, în minutul doi al meciului din optimile EURO!

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 În… Read More

2 ore ago

Englezii au găsit vinovatul pentru golul luat de România de la Olanda

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Cody… Read More

2 ore ago

Românii fac spectacol la Munchen! Mesajele afișate în tribune în startul partidei cu Olanda

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Mesajele… Read More

2 ore ago

Nici măcar cartonaș galben! Intrare criminală a lui Dumfries la Mogoș, după ce l-a făcut să sângereze și pe Ianis Hagi

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 ”Tricolorii”… Read More