Categories: Alte Sporturi

Incredibil! Ce record a doborât naționala Albaniei în duelul cu Italia, după 20 de ani

Naționala pregătită de fostul fundaș al Barcelonei și al lui Arsenal, Sylvinho, a intrat în istoria Campionatului European. În secunda 23 a partidei cu Italia, Nadim Bajrami a profitat de o gafă în defensiva adversă și a marcat cel mai rapid gol din istoria Euro.

Nadim Bajrami a doborât recordul după 20 de ani

Precedentul record a fost stabilit de Dmitri Kirichenko la Euro 2004, într-un joc dintre Rusia și Grecia într-un meci din grupe. Fostul atacant al celor de la CSKA Moscova, Kirchenko, a deschis atunci scorul după un minut și 7 secunde, într-un meci câștigat de echipa sa cu 2-1.

Care au fost cele mai rapide goluri de la un Campionat European

1. Dmitri Kirichenko: Russia- Grecia (2-1) – 01:07- Euro 2004- grupe
  2. Emil Forsberg: Suedia- Polonia (3-2)- 1:22– Euro 2020- grupe
  3. Yussuf Poulsen: Danemarca- Belgia (1-2)- 1:39– Euro 2020- grupe
  4. Robert Lewandowski: Polonia- Portugalia (1-1)- 01:40– Euro 2016- sfert de finală
  5. Luke Shaw: Anglia- Italia (1-1)- 1:56– Euro 2020- finală
  6. Robbie Brady: Irlanda- Franța (1-2) –02:00- Euro 2016- optimi
  7. Sergei Aleinikov: Uniunea Sovietică- Anglia (3-1)-02:07– Euro 1988- grupe
  8. Petr Jiracek: Cehia- Grecia (2-1)- 2:14– Euro 2012- grupe
  9. Alan Shearer: Anglia- Germania (1-1)- 2:14– Euro 1996- grupe
  10. Michael Owen: Anglia- Portugalia (2-2)- 2:25– Euro 2004- sferturi de finală

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.