Încă două naționale sunt OUT de la EURO 2024!

• Media: Liga Digi Sport, miercuri, 15:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, miercuri, 21:00, DGS 1

Austria a câștigat grupa D, din care mai făcea parte Franța, Olanda și Polonia, iar Anglia a obținut doar o remiză cu Slovenia, scor 0-0, rezultat care a făcut ca Danemarca să fie cea de-a doua națională calificată din grupa C.

Serbia și Croația, OUT de la EURO 2024

Din grupa D, câștigată de Austria, Polonia era deja eliminată după a doua etapă, după ce nu reușise să obțină niciun punct.

Din grupa C a părăsit competiția Serbia, care a obținut doar două puncte și s-a clasat pe locul 4.

• Slovenia, care a terminat pe trei, cu trei puncte și golaveraj 0, are șanse să fie una dintre cele mai bune patru echipe de pe locul trei la finalul grupelor. Dacă România ar câștiga grupa, ar exista șanse mari ca cele două să se întâlnească în optimi.

Mai mult, pe lângă Serbia, Croația ”și-a făcut bagajele”, întrucât este sigură că nu se mai poate califica pe locul trei, cu doar două puncte și golaveraj -3.

• În acest moment, toate naționalele eliminate de la turneul final din Germania: Scoția, Croația, Albania, Serbia și Polonia.