Ilie Dumitrescu a dat verdictul, după finala Champions League: Kylian Mbappe, surclasat! ”El e cel mai bun. O bijuterie!”

• Media: Digi Sport Special, duminică, 20:30, DGS 1

• Minifotbal: Romania – Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

În analiza de după meci, Ilie Dumitrescu l-a lăudat pe Vinicius Junior, despre care a spus că a fost cel mai bun fotbalist al sezonului din UEFA Champions League, peste Kylian Mbappe.

VIDEO cu rezumatul meciului Borussia Dortmund – Real Madrid 0-2:

Ilie Dumitrescu, după Real Madrid – Borussia Dortmund

Vini Jr. m-a impresionat, el e cel mai bun jucător al competiției. Real Madrid a știut să sufere în prima parte și a fost ținută în viață de Vini Jr., care a contribuit foarte mult pe faza defensivă.

A făcut o bijuterie de dribling, cred că cel mai frumos din acest sezon, și a ieșit acea fază fixă care a schimbat meciul.

Cu maturitate, cu experiență, Real a reușit să marcheze și golul doi. O fază fixă a schimbat totul, e o fază lucrată”, a declarat Ilie Dumitrescu, la Euro Fotbal.

Real Madrid are 15 trofee UEFA Champions League

După victoria cu Borussia Dortmund, Real Madrid a atins o bornă neverosimilă, care cu greu va mai fi bifată de vreo altă echipă.

Clubul spaniol are nu mai puțin de 15 trofee UEFA Champions League! Următoarea echipă în topul celor mai titrate formații în competiția europeană este AC Milan, care are 7 trofee.

Etichete: real madrid , ilie dumitrescu , finala uefa champions league , vinicius junior