Iga Swiatek, campioană la WTA Roma, după o finală cu Aryna Sabalenka!

• SuperLiga: CFRFarul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea CraiovaSepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

Este pentru a treia oară când liderul mondial cucerește turneul de la Roma. Sportiva din Polonia a mai cucerit trofeul din capitala Italiei în 2021 și 2022.

Iga Swiatek – Aryna Sabalenka 6-2, 6-3. Victorie clară pentru sportiva din Polonia

Iga Swiatek și-a adjudecat primul set în doar 37 de minute de joc. Al doilea set a fost mai complicat pentru sportiva din Polonia, întrucât Sabalenka a menținut ritmul până la scorul de 3-3, iar al doilea set s-a terminat în 53 de minute.

Este al patrulea trofeu pentru Swiatek în acest an, după cele de la Doha, Indian Wells și Madrid.

Turneul de la Roma, din categoria ”WTA 1000”, s-a disputat în perioada 7-18 mai și a fost dotat cu premii în valoare de $5.509.771.

• Elena Rybakina era campioana en-titre a competiției.

Simona Halep a reușit și ea să câștige turneul de la Roma, în anul 2020, după o finală cu Karolina Pliskova.

Etichete: wta roma , turneul de la roma , aryna sabalenka , iga swiatek , swiatek sabalenka