Ianis Hagi, integralist la ultimul meci la Alaves! Nota primită de fiul „Regelui”

Ianis Hagi a fost integralist la ultimul meci la Alaves. Fiul „Regelui” a fost titularizat în remiza cu Las Palmas, scor 1-1, din ultima etapă a campionatului spaniol.

Ianis Hagi şi-a încheiat astfel împrumutul la Alaves. Fiul „Regelui” va reveni la Rangers, echipă cu care se află sub contract. Scoţienii au anunţat deja însă că internaţionalul român va fi cedat la o altă echipă şi nu va evolua la formaţia de pe Ibrox, în sezonul viitor.

Ianis Hagi, integralist la ultimul meci la Alaves

Ianis Hagi a bifat al doilea meci ca titular la Alaves, în ultimele trei runde disputate. Fiul „Regelui” a avut o evoluţie bună în remiza cu Las Palmas, având 34 de atingeri de balon, iar 14 din cele 19 pase încercate au fost reuşite. Totodată, internaţionalul român a încasat şi un cartonaş galben, în prima repriză.

Graţie evoluţiei din duelul din ultima etapă, Ianis Hagi a primit nota şapte, din partea specialiştilor de la sofascore.ro. Cel mai bine notat jucător a fost mijlocaşul Giuliano Simeone şi portarul Jesus Owono, ambii primind nota 7,4.

După meciul cu Las Palmas, Ianis Hagi va reveni în ţară, pentru a începe pregătirile alături de echipa naţională. Internaţionalul român a fost convocat de Edi Iordănescu în lotul preliminar pentru EURO 2024.