Ianis Hagi, în extaz după primele meciuri cu Mircea Lucescu selecţioner: „Toţi suntem încântaţi de el!” Anunţ despre viitorul său

Antanavicius înscrisese cu o lovitură de cap, dar imaginile de pe monitorul VAR i-au arătat centralului că l-a faultat pe portarul Ştefan Târnovanu.

Ulterior, Mitriţă, jucător introdus pe teren în acelaşi moment cu Ianis Hagi, a marcat golul 3 al naţionalei în meciul cu Lituania.

România – Lituania 3-1! Mircea Lucescu continuă seria perfectă pe banca naționalei! Mihăilă, Marin și Mitriță au făcut spectacol

Naţionala României a învins echipa Lituania, scor 3-1 (1-1), luni seară, în primul meci al selecţionerului Mircea Lucescu pe teren propriu de la revenirea la cârma tricolorilor. Pentru România au marcat Valentin Mihăilă, Răzvan Marin şi Alexandru Mitriţă, iar pentru Lituania a înscris Kucys.

Partida de pe Stadionul Steaua a început perfect pentru tricolori, care au deschis scorul în minutul 4, după o pasă excelentă a lui Stanciu, finalizată de Valentin Mihăilă. Lituanienii au replicat printr-o dublă ocazie la poarta lui Târnovanu, în minutul 29, dar portarul nostru a fost la post. Drăguş a trimis puţin pe lângă poartă două minute mai târziu, dar oaspeţii au egalat în minutul 34, prin Kucys, la o acţiune de atac care a surprins defensiva tricoloră. Târnovanu a mai scos odată, în minutul 57, însă lituanienii au reuşit să înscrie în minutul 78. Intrat de doar câteva minute, Antanavicius a înscris cu capul, dar după verificarea VAR golul a fost anulat.

Tricolorii au preluat conducerea în minutul 87. Ianis Hagi a fost faultat în careu de către Lasickas, arbitrul a dictat penalty după ce faza a fost controlată de VAR, iar Răzvan Marin a transformat. În minutul 90+2 Alexandru Mitriţă a plecat pe contraatac, a trimis la Alibec, acesta i-a pasat tot lui, iar Mitriţă a stabilit scorul final, 3-1 pentru România.

În grupă România are şase puncte şi ocupă primul loc, urmată de Kosovo şi Cipru, ambele cu câte trei puncte. Lituania este pe ultimul loc, fără punct câştigat.

Căpitanul Barcelonei a surprins pe toată lumea, după ce greșit flagrant în înfrângerea din Champions League

SuperLiga: FC Botoșani - Gloria Buzău, vineri, 18:00, DGS 1 SuperLiga: Oțelul Galați - Dinamo,… Read More

17 minute ago

”Coșmar”. Scandalul cu Ianis Hagi implicat a ajuns până în Portugalia! Cum a fost catalogată pedeapsa primită de român

Antoine Griezmann, la un pas de transfer! Echipa care îl vrea cu orice preț

Concluzia amară trasă de presa catalană, după ce Barcelona a pierdut la debutul în noul sezon de UCL

A văzut ce face Gigi Becali la FCSB și a luat o decizie radicală. ”Voi profesa în altă țară. Când vii în România ești trist”

Brest – Sturm Graz 2-1. Primul meci, prima victorie din istorie în Champions League