Harry Kane, ”poker” și record pentru Anglia în Champions League

• Champions League: BolognaȘahtior, miercuri, 19:45, DGS 1

• Champions League: Manchester CityInter, miercuri, 22:00, DGS 1

Harry Kane, la egalitate cu Rooney, în Champions League

Atacantul german a fost părtaș la umilința pe care echipa sa, Bayern Munchen, i-a aplicat-o lui Dinamo Zagreb, scor 9-2.

Golgheterul bavarezilor a marcat patru dintre cele nouă goluri ale echipei sale și a devenit și fotbalistul englez cu cele mai multe goluri marcate în UEFA Champions League, alături de Wayne Rooney, ajuns la 38 de ani.

Bayern a călcat-o în picioare pe Dinamo Zagreb, iar scorul final putea fi chiar mai mare, dacă golul marcat de Gnabry nu era anulat de VAR în minutul 16.

Balul a fost deschis de Kane, care a punctat prima dată din penaty (19). Același fotbalist a mai marcat de trei ori în repriza a doua, minutele 57, 73 și 78, ultimele două, la fel ca și primul, din penalty.

Însă, golurile sunt cele care sunt contabilizate, iar Kane a ajuns la 53 de goluri pentru Bayern, în 50 de apariții.

Kane, cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, se află acum pe picior de egalitate și cu Wayne Rooney, cu cele mai multe goluri marcate în UCL, fără a fi puse la socoteală și tururile preliminare.

VIDEO cu rezumatul partidei Bayern – Dinamo Zagreb 9-2

Programul primei săptămâni din Champions League

După ce se joacă cele opt etape, primele opt echipe din clasamentul final vor merge automat în faza eliminatorie, în timp ce clasatele pe locurile 9-24 vor juca între ele un baraj în dublă manșă, în urma cărora alte opt echipe își vor asigura biletul pe mai departe.

Echipele de sub locul 24 vor fi eliminate, iar “retrogradarea” în Europa League a fost desființată, așa că nu vor mai prinde primăvara europeană.

Etichete: bayern munchen , harry kane , wayne rooney , kane bayern munchen

Brugge – Dortmund 0-3. Nemții s-au distrat și au câștigat în prima etapă din Champions League

Champions League: AS Monaco - Barcelona, joi, 22:00, DGS 1 Champions League: Atalanta - Arsenal,… Read More

Manchester City – Inter 0-0. Campioanele Angliei și Italiei s-au anulat reciproc în derby-ul primei runde UCL

Dubla lovitură încercată de Dinamo! ”Câinii” au început negocierile cu doi internaționali români

Moment cum rar se vede, după Manchester City – Inter! Lăsat ”mască”, Haaland a replicat direct: ”Du-te naiba”

Celtic – Slovan Bratislava 5-1. Ploaie de goluri la Glasgow și scoțienii urcă pe locul doi în UCL