Golul lui Kevin De Bruyne din Belgia – România, contestat! Verdictul specialistului: „Asta spune regulamentul”

Golul lui Kevin De Bruyne din Belgia – România a fost contestat de fostul arbitru român, Cristi Balaj. Ciprian Marica, fostul atacant al României, a dezvăluit mesajul pe care i l-a transmis actualul preşedinte al celor de la CFR Cluj.

Belgia a câştigat duelul cu România cu 2-0, graţie golurilor marcate de Tielemans şi De Bruyne. Reuşita starului de la Manchester City a ridicat însă mai multe semne de întrebare, din cauza unei intrări dure asupra portarului Florin Niţă.

Marica susţine că Balaj i-a transmis că arbitrul putea să fluierul fault în atac la reuşita belgianului din minutul 80. Florin Niţă a fost învins prin alunecare de starul lui Manchester City, care a intrat direct în portarul român:

„Mi-a scris Cristi Balaj imediat după joc vis-a-vis de golul al doilea marcat de De Bruyne. Spune că este fault, este imprudență, De Bruyne se duce cu talpa pe genunchiul și spune că ar putea fi fault în atac.

Balaj îmi scrie așa: ’A jucat mingea într-o manieră imprudentă, asta e la regulament’. Să ne uităm atent, vine cu talpa pe tibia lui Niță. Penalty nu cred că a fost, e un contact corp la corp. Așa spune un arbitru, tind să cred și să iau în seamă”, a declarat Ciprian Marica, potrivit sport.ro.