Gigi Becali a văzut victoria României la scor de neprezentare în fața Ucrainei și a dat verdictul

• MEDIA: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:00, DGS 1

Naționala condusă de Edi Iordănescu s-a impus grație golurilor marcate de Nicolae Stanciu, Răzvan Marin și Denis Drăguș.

Gigi Becali este sigur că România va trece de grupe la EURO 2024

Odată cu această victorie, România este pe primul loc în grupă, la egalitate cu Slovacia, care a produs surpriza și a învins-o pe Belgia, scor 1-0. ”Tricolorii” au un golaveraj mai bun.

Gigi Becali a declarat că nu va merge la niciun meci de la turneul final, dar s-a arătat sigur că România va trece de faza grupelor și se va califica în optimi. Mai mult decât atât, patronul celor de la FCSB a amintit de naționala Greciei, care s-a impus la EURO 2004 în fața Portugaliei.

”Nu, nu mai merg eu la meciuri. Nu mai merg. Eu la meciuri nu mai merg. Nu mă interesează. Eu mereu am zis că o să câștigăm.

Când e vorba de noroc, realismul înseamnă că se poate întâmpla orice. Asta e realism la fotbal. Se poate întâmpla orice. Cum au câștigat grecii Campionatul European, câștigăm și noi.

Îi batem pe toți din Occident și câștigă România Campionatul European. E greu? Ne arată Dumnezeu. Bate România pe Franța cu Mbappe și cu toți jucătorii de sute de milioane de euro.

Suntem calificați. E vorba de golaveraj. Eu nu mă gândesc la optimi, mă gândesc la cupă! De ce să gândesc că ne bate Franța, Germania? Eu acolo vreau, eu așa gândesc.

Cu Elveția am zis că vreau locul 1, s-o batem pe Elveția. Și am bătut-o și am luat locul 1. Și acum vreau locul 1 în grupă eu, a spus Gigi Becali în emisiunea Liga Digi Sport.

România a avut 5 jucători cu peste 10 km alergați! Ucraina, niciunul

Efortul depus de ”Tricolori” a fost unul imens, dacă scoatem în evidență faptul că nu mai puțin de cinci jucători au alergat mai mult de 10 km. De partea cealaltă, niciun star de la Ucraina nu a atins borna respectivă.

Vedetele Ucrainei au crezut că vor putea rezolva partida prin execuții individuale, însă ”Tricolorii” au depus un efort remarcabil și au dat peste cap socotelile lui Serghei Rebrov. Potrivit datelor oferite de UEFA, România a alergat în total 112,8 km, spre deosebire de 109,1, cât a avut Ucraina.