Gică Hagi a găsit vinovatul principal pentru care Farul a fost egalată de Universitatea Craiova după ce a condus cu 3-0

• La Liga: Real Madrid – Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham – Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Golurile din această partidă au fost marcate de Louis Munteanu (minutele 35 – penalty și 52) și Diego Queiros (minutul 55) pentru constănțeni, respectiv Alexandru Mitriță (minutele 77 – penalty, 90 și 90+7 – penalty) pentru olteni.

Gică Hagi: ”Eu am făcut schimbările, am arătat că nu am fost inspirat”

La finalul acestei partide, Gheorghe Hagi (59 de ani), antrenorul Farului Constanța, s-a declarat principalul vinovat pentru faptul că echipa sa a încasat nu mai puțin de 3 goluri în repriza secundă, după schimbările neinspirate pe care le-a operat după primele 45 de minute.

Concret, Hagi a susținut că jucătorii care au fost introduși pe teren în actul secund (Gabriel Dănuleasă, Rivaldinho, Damien Dussaut, Dragoș Nedelcu și Nicolas Popescu) nu s-au ridicat la pretențiile așteptărilor și au scăzut nivelul de joc al echipei.

”Fotbalul te pedepseşte. În momentele importante nu am fost acolo! De ce? Cred eu că nu eşti o echipă… cât am alergat toţi, a mers, după schimbările pe care le-am făcut nu au adus putere. Îmi pare rău. Tot ce s-a făcut anul ăsta… Fotbalul e făcut din greşeli, s-au făcut greşeli mari.

Nu poate să fie nicio mulţumire sufletească, se termină anul iar unii au rămas datori. Nu şi-au făcut treaba. Unde mergi? Intri pe teren şi nu ţi-ai făcut treaba. Din păcate… eu am făcut schimbările, am arătat că nu am fost inspirat, că eu le-am făcut. Voi vedea şi voi reflecta. Sper să ghicesc schimbările, dar acum nu a mers.

Dar nu cred, rămân la ideea că nu toţi erau cum trebuiau să fie pentru a câştiga un meci. A fost cireaşa de pe tort… toate meciurile importante, am avut 4 meciuri aici în care am fost egalaţi pe final. Numai în pielea mea să nu fi fost!”, a spus Hagi, la flash-interviu.

Gică Hagi: ”Cu siguranţă trebuie să schimbăm ceva în sezonul viitor. Va fi un raport”

De asemenea, Gică Hagi a precizat că la finalul acestui sezon va fi făcut un raport complet, în urma căruia se vor lua mai multe decizii la nivelul lotului de jucători. Totodată, antrenorul Farului a explicat motivele concrete pentru care se simte supărat cu o singură partidă rămasă de disputat în acest sezon (deplasarea de la CFR Cluj, din etapa a 10-a a play-off-ului SuperLigii).

”Clar că va fi un raport! Vom vedea, o să facem o evaluare şi cu siguranţă trebuie să schimbăm ceva. Trebuie făcut. Eu de două lucruri sunt supărat… am avut foarte mulţi jucători accidentați din prima etapă.  Doi… momentele importante le-am pierdut. Jucând foarte bine până la un moment dat şi apoi am pierdut pe final.

Astăzi a fost cireaşa de pe tort. Aceleaşi meciuri, cu Hermannstadt, cu Botoşani, cu Rapidul. Cei care au intrat nu au adus nimic, toţi care sunt! Ăsta e fotbalul, fotbalul aşteaptă greşeală.

Nu putem face greşelile pe care le-am făcut în ultimele 20 de minute. E greu, sunt la cald! Mă doare mult, dar asta e. A trecut anul, a fost frumos afară, s-a plătit bine, i-am respectat”, a mai spus Hagi.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța ocupă poziția a 4-a a ierarhiei, cu 36 de puncte, și a pierdut șansa de a se clasa pe podium la finalul stagiunii.

Clasamentul play-off-ului SuperLigii / Foto: Digi Sport

Etichete: gheorghe hagi , farul constanta , universitatea craiova , superliga

Se pregătește o “ofertă de pe altă planetă” pentru Vinicius Junior

Supercupa: FCSB - Corvinul, joi, 20:00, DGS 1 Media: Digi Sport Special, joi, 22:00, DGS… Read More

Rapid vrea să dea o lovitură pe piața transferurilor

Promisiunea făcută de ”Tricolorul” care a fost titular în toate meciurile României de la EURO

Kylian Mbappe a făcut o reverență în fața lui Cristiano Ronaldo, iar apoi i-a transmis un mesaj războinic

Atmosfera de la Supercupa României! Cum arată tribunele stadionului din Ghencea

„Este unic, a scris istorie!” Kylian Mbappe, cuvinte uriaşe despre Cristiano Ronaldo înainte de Portugalia – Franţa

Kylian Mbappe a folosit cuvinte uriaşe despre Cristiano Ronaldo, înainte de meciul Portugalia – Franţa,… Read More