Germania – Ucraina 0-0. Remiză albă pentru adversara României de la EURO / Anglia – Bosnia și Herțegovina 3-0

• Fotbal: Italia – Turcia, marți, 22:00, DGS 2

• Fotbal: Portugalia – Finlanda, marți, 21:45, DGS 1

La fel ca echipa națională a României, care va disputa amicale cu Bulgaria și Liechtenstein, restul echipelor și-au programat meciuri de pregătire.

Ucraina, adversara României de la EURO, a obținut o remiză în fața Germaniei, țara gazdă de la EURO. În celelalte partide ale zilei, Anglia a învins-o categoric pe Bosnia și Herțegovina, scor 3-0, Croația a obținut același rezultat în fața Macedoniei de Nord, în timp ce Scoția a câștigat partida contra celor din Gibraltar, scor 2-0.

Germania – Ucraina 0-0. Remiză albă la Nuremberg

Final de meci. Remiză albă între Germania și viitoarea adversară a României de la EURO, Ucraina.

Pauză. Ambele naționale au creat pericol pe faza de atac, dar niciuna nu a reușit să deblocheze tabela, astfel că scorul a rămas neschimbat, scor 0-0.

UPDATE. A început partida dintre Germania, gazda de la EURO 2024, și Ucraina, adversara României din grupa E.

Echipele de start:

Germania (4-2-3-1): Neuer – Kimmich, Tah, Anton, Mittelstadt – Andrich, Gross – Musiala, Gundogan, Wirtz – Havertz

Ucraina (5-3-1-1): Trubin – Konoplya, Zabarnyi, Svatok, Matviienko, Zinchenko – Tsygankov, Stepanenko, Mudryk – Shaparenko – Yaremchuk

Germania și Ucraina se vor întâlni la Nuremberg, pe Max-Morlock-Stadion, stadion cu o capacitate de 44.000 de locuri. Este prima partidă amicală pentru ambele naționale, care vor participa la EURO 2024.

Țară gazdă la EURO 2024, Germania face parte din grupa A, unde mai sunt și Ungaria, Scoția și Elveția. De partea cealaltă, Ucraina face parte din grupa E, unde mai sunt România, Belgia și Slovacia.

Anglia – Bosnia și Herțegovina 3-0. Victorie fără drept de apel pentru englezi

Final de meci. Anglia a obținut o victorie de manieră convingătoare, scor 3-0.

Min. 89: Goool Anglia! Harry Kane și-a trecut și el numele pe tabelă.

Min. 86: Gool Anglia! Englezii au dus scorul la 2-0 prin Trent Alexander-Arnold, care a reluat excelent la colțul lung o centrare venită din partea lui Grealish.

Min. 60: Goool Anglia! Cole Palmer a deschis scorul, după ce a înscris din penalty.

Pauză. Anglia a dominat autoritar prima repriză a confruntării, însă niciunul dintre starurile englezilor nu a reușit să dea lovitura pe ”St. James’ Park”. Bosnia a rezistat, iar scorul este de 0-0 după primele 45 de minute.

UPDATE. A început confruntarea dintre Anglia și Bosnia și Herțegovina.

Anglia (4-2-3-1): Pickford – Konsa, Dunk, Guehi, Trippier – Alexander Arnold, Gallagher – Bowen, Palmer, Eze – Watkins

Bosnia (3-5-2): Vasilj – Ahmedhodzic, Bicakcic, Katic – Gazibegovic, Gigovic, Tahirovic, Saric, Radeljic – Hajradinovic, Demirovic

Anglia – Bosnia și Herțegovina se va disputa pe ”St. James’ Park”, la Newcastle. Arena are o capacitate de 52.000 de locuri.

La EURO 2024, Anglia face parte din Grupa C, unde mai sunt Slovenia, Danemarca și Serbia. De cealaltă parte, Bosnia și Herțegovina nu va participa la EURO 2024, după ce a pierdut în fața Ucrainei în play-off.

Croația – Macedonia de Nord 3-0. Antrenament bun pentru croați înainte de EURO

Final de meci. Croația, fără Luka Modric, s-a impus categoric în fața Macedoniei de Nord, scor 3-0, Lovro Majer a marcat de două ori în prima repriză, iar Pasalic a închis tabela în minutul 80.

Min. 80: Goool Croația! Pasalic a dus scorul la 3-0, după ce a șutat sub transversală, din interiorul careului. Se anunță o victorie facilă a naționalei conduse de Zlatko Dalic.

UPDATE. A început repriza secundă.

Pauză. Croația conduce după primele 45 de minute, grație ”dublei” semnate de Lovro Majer.

Min. 45: Gool Croația! Lovro Majer a reușit ”dubla”, chiar înainte de pauză.

Min. 10: Goool Croația! Lovro Majer a fost cel care a deschis scorul pentru naționala pregătită de Zlatko Dalic, după un șut superb din lovitură liberă.

UPDATE. A început partida de pregătire dintre Croația și Macedonia de Nord.

Croația (4-2-3-1): Livakovic – Jurnaovic, Vida, Erlic, Sosa – Baturina, Kovacic – Majer, Kramaric, Perisic – Petkovic

Macedonia de Nord (3-5-2): Dimitrievski – Zajkov, Velkovski, Musliu – Ashvovski, Atanasov, Alimi, Elmas, Alioski – Miovski, Trajkovski

Scoția – Gibraltar 2-0. Victorie fără emoții pentru scoțieni

Final de meci. Scoția s-a impus cu scorul de 2-0.

Min. 85: Goool Scoția! Che Adams a dublat avantajul scoțienilor, cu doar câteva minute înainte de final.

Min. 59: Goool Scoția! Ryan Christie a deblocat tabela, după o pasă venită de la atacantul Shankland.

Pauză. După primele 45 de minute, cele două sunt la egalitate, scor 0-0.

UPDATE. A început partida dintre Gibraltar și Scoția.

Scoția (4-2-3-1): Clark – McCrorie, Porteous, Hanley, Robertson – Gilmour, McLean – Christie, McGinn, Forrest – Shankland

Gibraltar (4-3-3): Hankins – Olivero, Lopes, Sergeant, Jolley – Scanlon, Annesley, Walker – Britto, El Hmidi, De Barr

Rezultatele amicalelor jucate pe 3 iunie:

• Germania – Ucraina 0-0
  • Gibraltar – Scoția 0-2
  • Anglia – Bosnia și Herțegovina 3-0
  • Croația – Macedonia de Nord 3-0

Etichete: anglia , scotia , germania , ucraina , croatia , meciuri amicale , bosnia și herţegovina

Madison Keys şi Paula Badosa s-au calificat în optimile de finală de la Wimbledon! Iubita… Read More

Programul etapei din Porsche Supercup din Marea Britanie! Antrenamentele vor fi live în AntenaPLAY, de la 19:40

Programul etapei din Porsche Supercup din Marea Britanie Porsche Supercup/ Profimedia Programul etapei din Porsche… Read More

Lando Norris, cel mai rapid în a doua sesiune de antrenamente din Marele Premiu al Marii Britanii, live în AntenaPLAY

Programul complet al Marelui Premiu al Marii Britanii! Cursa e duminică, de la ora 16:45,… Read More

Spania – Germania 0-0. Confruntare „şoc” în sferturi la EURO 2024!

Germania: Neuer – Kimmich, Rudiger, Tah, Raum – Can, Kross – Musiala, Gundogan, Sane –… Read More

Victor Pițurcă, ”dezamăgit” de un jucător al naționalei României: ”Mă așteptam la mai mult de la el”

Media: Liga Digi Sport, vineri, 17:30, DGS 1 Media: Digi Sport Special, vineri, 20:55, DGS… Read More