FRF nu se teme de Olanda, adversara României din optimile EURO 2024: ”Rețineți ce vă spun!”

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

România va juca în optimile de la EURO 2024 cu Olanda, locul trei din Grupa D.

Mihai Stoichiță: ”Nu îmi este frică de Olanda. Olanda joacă un fotbal pe care poți să-l citești, pe care poți să-l combați!

Mihai Stoichiță (70 ani), directorul tehnic al Federației Române de Fotbal, a analizat Olanda, viitoarea adversară a României de la EURO 2024.

Oficialul FRF a transmis că ”Portocala Mecanică” este un adversar în fața căruia naționala lui Edi Iordănescu poate găsi soluții eficiente în duelul de la Munchen.

“Nu îmi este frică de Olanda. Olanda joacă un fotbal pe care poți să-l citești, pe care poți să-l combați. Nu e ca Franța, unde e Mbappe, care te pune în niște situații în care să n-ai soluții.

Soluțiile poți să le pregătești pentru meciul ăsta, rețineți ce vă spun. Soluțiile de contracarare se pregătesc. Mai ușor e să contracarezi Olanda decât Franța sau Spania, care sunt imprevizibile.”, a declarat Mihai Stoichiță pentru Fanatik.

FOTO Imagini de colecție surprinse pe gazon, după calificarea României în optimile EURO 2024

Posibilul traseu al ”Tricolorilor” către marea finală de la Berlin

Pentru că Georgia a bătut-o pe Portugalia, România va juca în optimile de la EURO 2024 cu Olanda, locul trei din Grupa D. În cazul în care Georgia și Cehia nu câștigau cu Portugalia și Turcia, România ar fi întâlnit-o pe Slovenia în optimi.

Meciul României cu Olanda se va disputa pe 2 iulie, de la ora 19:00, pe stadionul din Munchen, unde prima noastră reprezentativă și-a început parcursul de la EURO 2024, cu marea victorie cu Ucraina, 3-0.

După rezultatele Portugaliei și Turciei, România are un adversar mai greu în optimi, însă altfel stau lucrurile dacă va reuși să se califice în sferturi.

O victorie cu Olanda aduce o confruntare cu învingătoarea din meciul dintre Austria și Turcia. Pe aceeași jumătate de tablou mai sunt meciurile Anglia – Slovacia și Elveția – Italia. Dacă ajunge în semifinale, România va juca împotriva uneia dintre cele patru echipe.