Florin Tănase nu s-a abținut, după 1-1 cu LASK Linz: ”S-a văzut și din tribună”

• SuperLiga: Petrolul – Oțelul, vineri, 19:00, DGS 1

• SuperLiga: Poli Iași – Rapid, vineri, 22:00, DGS 1

Florin Tănase, nemulțumit de arbitraj, după 1-1 cu LASK Linz: ”Nu ai cum să nu te enervezi”

La finalul meciului de la Linz, Florin Tănase a transmis că arbitrul nu a judecat cu aceeași unitate de măsură deciziile pe care le-a luat de-a lungul celor 96 de minute.

M-am simțit bine. Prind minute, e ceea ce am nevoie pentru a crește din punct de vedere fizic. Lixandru mi-a înmânat banderola, nu știam. Am mai fost căpitan la FCSB.

Un egal. Nu cred că se va întâmpla ce a fost cu Sparta. În repriza a doua puteam marca câteva goluri, dar nu am reușit. Sperăm ca la București să stăm bine, să închidem culoarele. Sperăm să facem un meci bun.

Am simțit un pic mai mult (n.r. în privința arbitrajului). Cred că asta s-a văzut și din tribună. Niște decizii care nu au fost judecate cu aceeași unitate de măsură. Nu ai cum să nu te enervezi.

În prima repriză am fost puțin surprinși, dar în a doua nu cred că ne-au pus probleme. Le mullțumim suporterilor.

Încă o dovadă că Steaua (n.r. FCSB) e cea mai iubită echipă din România. Am mai jucat în Ghencea”, a spus Florin Tănase, pentru PRO TV.

Presa din Austria, după LASK – FCSB 1-1: ”LASK a ratat șansa de a începe manșa secundă din România, joia viitoare, dintr-o poziție mai bună

La pauză, Tănase și Octavian Popescu au fost introduși pe teren în locul lui Popa și Băluță. Ambele formații s-au apropiat periculos de poarta adversă, însă tabela a rămas nemodificată până la final.

La scurt timpul după ultimul fluier al arbitrului, presa din Austria a tras concluziile: ”Remiză împotriva FCSB-ului. LASK a ratat victoria pe teren propriu”, au titrat cei de la Krone.

LASK a reușit doar un egal, 1-1, în prima manșă a play-off-ului Europa League împotriva FCSB-ului. După un start în forță, Linz a preluat conducerea în minutul 34 cu un gol al lui Adil Taoui, dar oaspeții au egalat cu puțin timp înainte de pauză. LASK s-a chinuit apoi și a ratat șansa de a începe manșa secundă din România, joia viitoare, dintr-o poziție mai bună”, au mai notat jurnaliștii austrieci.

Etichete: play off europa league , florin tanase , lask linz , lask linz fcsb