FCU Craiova – Unirea Ungheni 2-0. Oltenii au urcat pe loc de play-off

• SuperLiga: Sepsi – FC Botoșani, vineri, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Dinamo – Unirea Slobozia, vineri, 21:00, DGS 1

Golurile oltenilor au fost marcate de Claudiu Bălan (minutul 9) și Nestorly Lumbu (minutul 71).

În urma acestui rezultat, gruparea din Bănie a urcat pe locul al 4-lea al ierarhiei (poziție de play-off), cu 11 puncte acumulate după șase partide. De partea cealaltă, Unirea Ungheni ocupă poziția a 20-a a clasamentului, cu două puncte obținute din cinci meciuri.

FCU Craiova – Unirea Ungheni 2-0. Oltenii au obținut a treia victorie din acest sezon

FCU Craiova a început cum nu se poate mai bine duelul de pe stadionul Ion Oblemenco și a reușit să deschidă scorul în minutul 10, după ce Claudiu Bălan a marcat în urma unui corner executat de olteni.

Oaspeții au încercat să dea replica aproape de sfârșitul primei reprize, în minutul 41, însă șutul lui Andrei Șerban executat de la distanță s-a dus mult pe lângă poarta lui Codruț Sandu.

În minutul 63, Unirea Ungheni a fost aproape de egalare după o greșeală enormă comisă de portarul gazdelor Sandu. Concret, goalkeeperul lui FCU Craiova i-a pasat greșit în propriul careu lui Szilard Magyari, însă atacantul celor de la Ungheni nu a reușit să profite de greșeala fotbalistului oltean.

Ulterior, opt minute mai târziu (minutul 71), cei de la FCU Craiova au reușit să-și dubleze avantajul pe tabelă după ce Nestorly Lumbu a marcat cu o lovitură de cap în poarta celor de la Unirea Ungheni, după o centrare foarte bună a lui Vlad Achim.

În cele din urmă, FCU Craiova a învins-o pe Unirea Ungheni și a urcat, cel puțin temporar, pe loc de play-off.

Eusebiu Tudor, antrenorul Unirii Ungheni, după înfrângerea cu FCU Craiova

”Din păcate astăzi (n.r. 12 septembrie) am fost taxați, am pierdut jocul la fazele fixe, am luat două goluri. Am încercat să jucăm, nu sunt genul de antrenor care apelează la ′autobază′. Sunt stresat că încă nu am reușit să marcăm în acest campionat. În fiecare meci am avut cel puțin 4 ocazii clare. Mă îngrijorează că nu marcăm. Nu cred că am arătat ca o echipă slabă.

Un singur meci am jucat acasă în acest start de sezon, în restul am jucat doar în deplasare. În patru deplasări am reușit să obținem două puncte, din două egaluri. Alta e să joci acasă, la Ungheni, alta e să te duci prin alte părți”, a spus Eusebiu Tudor, după meci.

Marius Croitoru, antrenorul lui FCU Craiova, după victoria cu Unirea Ungheni

”Mai avem de lucrat, dar ușor-ușor ajungem acolo unde îmi doresc eu. În fața porții încă mai suferim, dar important este că am câștigat. Cel mai important era să câștigăm astăzi (n.r. 12 septembrie), Avem nevoie de timp, ca și noii jucători transferați să ajungă la nivelul celor care au prins cantonamentul.

Am discutat cu Sekou Sidibe, era foarte bine, pe el nu l-a afectat ratarea transferului la FCSB. Este un băiat care știe ce vrea. Dacă se înțelegea cu cei de la FCSB, clar rămânea acolo. Din punctul meu de vedere, sunt bucuros că a rămas Sidibe pentru că este un jucător important pentru mine și pentru echipă. În cazul în care mergea la FCSB, eram fericit pentru el. Cu un ochi râdeam și cu celălalt lăcrimam.

Este mult mai grea Liga 2, sunt multe echipe care îndreptățite și își doresc să promoveze. Nici nouă nu ne este ușor”, a spus Croitoru, după victoria cu Unirea Ungheni.

Clasamentul Ligii a 2-a

Clasamentul Ligii a 2-a / Foto: LPF2.ro

VIDEO Rezumat FCU Craiova – Unirea Ungheni, scor 2-0

Etichete: liga 2 , fcu craiova , unirea ungheni

admin

UEFA a scris un singur cuvânt pe internet, după ce Bayern a marcat nouă goluri cu Dinamo Zagreb

Champions League: Bologna - Șahtior, miercuri, 19:45, DGS 1 Champions League: Manchester City - Inter,… Read More

3 ore ago

Sporting Lisabona – Lille 2-0. Debut cu dreptul în Champions League pentru portughezi