Fanii Germaniei, în extaz după startul fulminant al gazdelor la EURO 2024! Englezii, ironii la adresa scoțienilor

Cea de-a 17-a ediție a Campionatului European de fotbal a început în forță, cu Germania în rol de ”mașinărie”. Fotbaliștii antrenați de Julian Nagelsmann au ignorat faptul că presiunea e pe umerii lor și au deblocat tabela de marcaj după doar 10 minute, prin fotbalistul lui Bayer Leverkusen, Florian Wirtz.

Primul gol al ediției din 2024 a fost celebrat de fanii nemților, imortalizați de reporterii iAMsport.ro la o terasă din Wurzburg.

Nu doar suporterii ”panzerelor” au sărbătorit din plin primul gol de la turneul final. Deși englezii nu sunt implicați direct în această grupă, aceștia s-au bucurat teribil de faptul că gazdele sunt în avantaj.

”Scoția este învinsă oriunde merge”, au cântat zeci de secunde în șir suporterii Angiei, într-un pub.

Susținută puternic din tribune, ”Die mannschaft” a dublat avantajul după doar 9 minute. Puștiul-minune al celor de la Bayern Munchen, Jamal Musiala, l-a învins cu un șut exploziv, sub bară, pe Angus Gunn.

Jucătorii oaspeților nu și-au revenit din șoc, iar în finalul primei reprize aveau să plătească din nou scump. Ryan Porteous a văzut direct cartonașul pentru un fault în careu, iar atacantul Kai Havertz avea să execute cu siguranță de la punctul cu var.

În prima repriză, fanii gazdelor i-au scandat la unison numele lui Toni Kroos, fotbalist ce se va retrage din activitate după turneul final.

De notat că la această terasă se vor stânge suporterii români la meciurile ”tricolorilor”.

Intră acum pe canalul iAM Sport de WhatsApp și afli instant toate știrile care contează!

Urmărește iAMsport.ro și pe Google News, Facebook sau YouTube. Zi de zi ai conținut de ultimă oră din lumea sportului.