„Eu nu vreau Olatunji” Jucătorul pe care Gigi Becali l-a respins imediat, gol şi assist în Sparta Praga – Salzburg 3-0!

Victor Olatunji / Profimedia Images

Jucătorul pe care Gigi Becali l-a respins imediat a marcat un gol şi a dat un assist în Sparta Praga – Salzburg 3-0! După ce Sparta Praga a eliminat-o pe FCSB din Liga Campionilor, patronul roş-albaştrilor excludea varianta de a-l transfera pe atacantul nigerian Victor Olatunji.

ARTICOLUL CONTINUĂ DUPĂ RECLAMĂ

Nigerianul e cotat de transfermarkt.com la 1.2 milioane de euro. Olatunji a marcat în minutul 42 al meciului Sparta Praga – Salzburg 3-0. Ulterior, el a pasat la golul 3 al Spartei Praga.

Nigerianul a înscris cu un voleu superb, la scorul de 1-0 pentru Sparta Praga. Albion Rrahmani şi Ermal Krasniqi, jucători transferaţi de Sparta Praga de la Rapid, au intrat şi ei în repriza secundă.

Sparta Praga, echipa care a eliminat-o pe FCSB din Liga Campionilor, a început grupa cu o victorie de senzaţie.

Cehii au trecut fără drept de apel de vicecampioana Austriei, RB Salzburg. Kairinen a deschis scorul în minutul 2, iar Olatunji a majorat avantajul înainte de finalul primei reprize. Qazim Laci avea să marcheze cel de al treilea gol al meciului în minutul 58, stabilind scorul final. Laci a marcat din pasa lui Olatunji.

Olatunji a fost declarat „omul meciului” în Sparta Praga – RB Salzburg 3-0. Olatunji a stabilit şi un record în partida de debut a Spartei Praga din acest sezon de Liga Campionilor. El este primul nigerian din istorie care marchează şi oferă un assist în debutul în Liga Campionilor. Totodată, e doar al treilea jucător african care reuşeşte această performanţă, de a da un gol şi un assist la debutul în Liga Campionilor. Înaintea lui au mai reuşit această performanţă Daniel Cousin, în 2007, în Rangers – Lyon, şi Serge Aurier, în 2015, în PSG – Şahtior Doneţk.

Ce spunea Gigi Becali despre Victor Olatunji

După returul de pe Ghencea, pierdut de roş-albaştri cu 3-2, Gigi Becali a fost întrebat dacă îl interesează Victor Olatunji. A refuzat din start să vorbească de un asemenea transfer. Becali a subliniat că lui îi plac atacanţii combinativi, precum Denis Alibec.

De altfel, Denis Alibec şi Louis Munteanu au fost pe lista lui Gigi Becali în vară. Alibec a ajuns la Farul, iar Louis Munteanu la CFR Cluj.

Am și eu angajați la club, dacă nimeni nu îmi prezintă niciun jucător, ce să fac? Încerc si eu, îmi mai trimit impresarii câte unul, le dau și eu mai departe. Mi-a plăcut ca forță, nu e ce vreau eu. Eu nu vreau Olatunji, eu vreau unul ca Alibec.

Vreau unul combinativ, nu unul ca Olatunji. Olatunji s-a bătut și gata, a dat vreun gol? Ce a hărțuit, dacă nu făcea ăla 11 metri îl mai vedeam pe Olatunji? Să vedem cum stăm, să vedem dacă Ștefănescu își revine până la iarnă, dacă nu mai luăm ceva acolo”, declara Gigi Becali pentru fanatik.ro.

Loading …

Unul dintre cele mai mari stadioane din lume, demolat în câteva secunde. ”Bijuteria” care va fi construită

o oră ago

FCSB riscă să fie depunctată de FRF

o oră ago

Vinicius, ”tras de urechi” de președintele La Liga după ultimul gest făcut: ”Să ceară sfaturi”

o oră ago

Feyenoord – Leverkusen 0-4 / Steaua Roșie – Benfica 0-2, ACUM, la DGS1 și DGS 2. Programul complet al zilei