”Ești pregătit pentru lovituri de departajare în meciul cu Olanda?”. Răspunsul dat de Florin Niță

• Media: Fotbal Club, duminică, 17:30, DGS 1

• Fotbal: FCSB, drumul spre titlu, duminică, 19:00, DGS 1

Astfel, este destul de posibil ca portarul lui Gaziantep să fie titular și în meciul contra Olandei, din optimile turneului final.

Florin Niță nu vrea ca meciul România – Olanda să ajungă la loviturile de departajare

Meciul România – Olanda ar putea ajunge și în prelungiri și chiar la loviturile de departajare pentru că se dispută în fazele eliminatorii. Întrebat despre acest aspect în timpul unei conferințe de presă, Florin Niță a spus că își dorește ca meciul să fie decis în cele 90 de minute.

De asemenea, portarul naționalei României a explicat că este mult mai dificil să se concentreze să apere o lovitură de la 11 metri în timpul unui meci.

”Pregătit sunt tot timpul. Îmi doresc cu siguranță să nu ajungem acolo pentru că am încredere în echipă. Îmi doresc să câștigăm și să tranșăm meciul în cele 90 de minute.

Meciul este total diferit din toate punctele de vedere și concentrarea la fel. Sunt mai mulți factori. La antrenament este cu totul diferit. Încerci să te conectezi, dar este diferit.

Au o echipă destul de bună cu jucători care joacă în Anglia, Germania, Spania. Sunt o forță pe care nu cred că putem să o egalăm, dar cu determinarea pe care trebuie să o avem putem să compensăm.”, a spus Florin Niță la conferința de presă.

Florin Niță a avut 13 parade la EURO 2024 și este pe locul doi în topul celor mai buni portari, după faza grupelor

UEFA a postat clasamentul portarilor cu cele mai multe parade după faza grupelor. Florin Niță (36 ani) ocupă poziția secundă, după Giorgi Mamardashvili (23 ani), goalkeeper-ul Georgiei, care a avut 20 de intervenții.

Portarul român a avut 13 intervenții în cele trei meciuri disputate la EURO 2024, unde a primit trei goluri, două de la Belgia și unul de la Slovacia. În partida cu Ucraina, 3-0, Niță a menținut poarta intactă.

Bart Verbruggen (21 ani), portarul Olandei, adversara României în optimi, se află printre portarii de pe locul 3, cu 12 intervenții.

Etichete: romania , olanda , florin nita

Ce mesaj a avut FRF pentru naționala României, după înfrângerea în fața Olandei și eliminarea de la EURO 2024

22 de minute ago

Radu Drăgușin a numit echipa care ”poate câștiga cu ușurință Europeanul”, după ce România a părăsit competiția

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Fundașul… Read More

Dilema lui Ronald Koeman, după ce a eliminat-o pe România de la EURO 2024: ”E dificil de explicat”

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Golurile… Read More

Nota 4! Spaniolii l-au pus la zid pe arbitrul de la România – Olanda: ”A inventat!” / ”Slab!”

Ilie Dumitrescu știe cine e selecționerul ideal pentru România

Media: Liga Digisport, miercuri, 17:30, DGS 1 Media: Fotbal Club, miercuri, 19:30, DGS 1 Ilie… Read More